Měli by se mít investoři Snapchatu na pozoru?

Společnost Snap Inc., provozovatel aplikace Snapchat, zveřejnila registrační dokument k primární veřejné nabídce akcií (IPO). Server Recode si všímá, že tento dokument odhaluje překvapivý trend: zatímco Snapchat, vlajkový produkt společnosti, je stále na vzestupu (měřeno dle počtu aktivních uživatelů za den), celkový nárůst uživatelů však v průběhu loňského roku rapidně zpomalil. 

Kvartální nárůst průměrných aktivních uživatelů za den klesl v průběhu čtvrtého čtvrtletí roku 2016 na 5 milionů. Ve druhém čtvrtletí oproti tomu dosáhl deseti milionů a ve třetím svých maxim dosahujících na 21 milionů aktivních uživatel.

V registračním dokumentu dokládá firma Snap růst uživatelů na sloupcovém grafu průměrného počtu aktivních uživatelů za den stoupající křivkou, ačkoli v průběhu loňského roku pozvolnější.

Na věc lze však pohlížet i jinak, pokud růst izolujeme. Zpomalení je pak lépe patrné.

(GRAF Čtvrtletní změny hodnot průměrného počtu aktivních uživatelů Snapchatu za den) 

Za uplynulý loňský prosinec zaznamenal snap lepších výsledků než v prvních dvou měsících čtvrtého čtvrtletí. Podle serveru Recode se v tomto období na slabém růstu podepsaly především snížená výkonnost aplikace a silnější konkurence. 

Snap se pak podrobněji zabývá každou z uvedených podmínek, nicméně nejzajímavější je právě otázka konkurence. Jak vyplývá z vyjádření společnosti Snap.

V průběhu roku 2016 se firma tak musela potýkat s rostoucí konkurencí jak ve Spojených státech, tak i v zahraničí. Mnoho aplikací přišlo s podobnými funkcemi, které nabízí samotný Snapchat.

Naráží tím především na Facebookem vlastněný Instagram, který v srpnu naklonoval populární snapchatovou funkci „Stories“. Stalo se tak právě na počátku třetího kvartálu, kdy Snap ztratil růstové momentum a začal se strmě propadat.

Zásadní otázkou tedy zůstává: dokáže Snap v letošním roce díky své vynalézavosti znovu urychlit růst své sítě? Nebo se snad Instagramu a ostatním konkurentům jako je Snow (asijským klon Snapchatu) podařilo jeho sílu účinně neutralizovat? 

 

 

Zdroj: Recode, Zet

Měli by se mít investoři Snapchatu na pozoru?  Foto: dennizn / Shutterstock, Inc.

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.