Mládkovo odvolání: Ministr odmítá pochybení; podle analytiků je jeho odchod dobrou zprávou

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) opustí na konci února vládu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že ve čtvrtek navrhne prezidentu Miloši Zemanovi Mládkovo odvolání a sdělí mu i jméno nového ministra. Koaliční partnery ČSSD zpráva o Mládkově odvolání překvapila, většina stran ji ale uvítala. Ministr sám je zklamaný a uvedl, že v poslední době čelil mediální kampani ze strany vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Mládek byl v posledních dnech terčem kritiky kvůli vyjadřování resortu v debatě o cenách mobilních dat a části novely telekomunikačního zákona. Pochybení v této věci odmítl.

Sobotka uvedl, že jeho prioritou je, aby trh v oblasti cen za mobilní služby „Usiluji o to, aby se snížila cena mobilních dat, ze strany ministerstva se mi nedostávalo dostatečné podpory. Ministerstvo bohužel v posledních týdnech vysílalo velmi rozporuplné signály. Některé věci, které zaznívaly, přímo urážely veřejnost,“ řekl.

Mládek odmítl, že by selhal v záležitosti cen mobilních dat. Ta jsou podle něj mimo kompetence ministerstva průmyslu, naopak resort by se do problematiky neměl vměšovat. V úřadu se podle něj staly chyby v komunikaci, ministerstvo ale nejednalo proti politice vlády.

Jako o možném Mládkově nástupci se spekuluje o dosavadním vládním zmocněnci pro digitalizaci Tomáši Prouzovi (ČSSD). Ten odmítl spekulace komentovat. „Myslím, že premiér to řekl jasně: jako první to chce říct panu prezidentovi,“ napsal v textové zprávě.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že Prouza má blízko k neziskovým organizacím, které účelově útočí na Miloše Zemana. Vztah Prouzy se zástupci Pražského hradu je dlouhodobě napjatý, přeli se například kvůli bezpečnostním kontrolám na Hradě, migraci nebo vzniku Centra proti terorismu a hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra.

Koaliční partneři odvolání uvítali

Představitelé KDU-ČSL a ANO uvedli, že o Mládkově odvolání předem nevěděli. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) rozhodnutí nepovažuje za úplně šťastné, nový ministr se podle jeho zkušeností s resortem seznamuje minimálně půl roku, než je schopen ho naplno řídit.

Babiš uvedl, že Sobotka měl Mládka odvolat už dávno, a to i z jiných důvodů než kvůli mobilním tarifům. Podle něj ale problematický postoj k mobilním tarifům měla celá ČSSD a Mládek se stal jen obětním beránkem.

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) odvolání Mládka uvítalo, podle ODS Mládek nikdy neměl ministrem být. ODS také stejně jako TOP 09 dala do souvislosti ministrův odchod s nadcházejícím sjezdem ČSSD.

Dobrá zpráva pro soukromý sektor

Odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) je podle analytiků dobrou zprávou pro soukromý sektor včetně telekomunikačních firem, přišlo ale příliš pozdě. Jeho nástupce do podzimních voleb nic zásadního nevyřeší. Shodli se na tom ekonomové.

„Vzhledem k tomu, že je poměrně brzy před volbami, tak se domnívám, že nový nástupce bude bez většího významu pro domácí telekomunikační/IT trh. Z tohoto důvodu se rovněž domnívám, že se do voleb již nic nového řešit nebude,“ podotkl analytik J&T banky Milan Vaníček.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Mládkovo odvolání: Ministr odmítá pochybení; podle analytiků je jeho odchod dobrou zprávou Foto: Jan MLÁDEK; Zdroj: ČTK/Šimánek Vít

reklama

Další články

  1. Pence: Je třeba, aby Rusko plnilo minské závazky

    Společnost ·

    Spojené státy nemění pohled na ukrajinskou krizi, dal dnes v Bruselu najevo americký viceprezident Mike Pence. USA podle něj trvají na suverenitě a územní celistvosti …

  2. Nedostatek žen v oblasti technologií se prohlubuje

    Byznys ·

    O tom, jak dostat ženy na pozice v oboru technologií, zejména do správních rad či řídicích pozic, již bylo napsáno hodně. Počet správních rad společností, v nichž nejs…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.