Mládek v Kyjevě projedná energetiku a možnosti českého exportu

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek projedná s ukrajinskými partnery bezpečnost jaderných elektráren, přepravu dodávek ropy a plynu a možnosti hospodářské spolupráce mezi Českem a Ukrajinou. 

„Přestože český export na Ukrajinu spadl, stále jsme významným partnerem Ukrajiny v rámci Evropské unie. Chceme debatovat o tom, co bude dál,“ řekl Mládek po příletu do ukrajinské metropole.

Jednat má dnes s ministrem energetiky a uhelného průmyslu Volodymyrem Demčyšynem, ministrem pro ekonomický rozvoj a obchod Ajvarasem Abromavyčusem, s ministrem infrastruktury Andrijem Pyvovarským, jakož i s prezidentem Ukrajinského svazu průmyslníků a podnikatelů Anatolijem Kinachem.

„Má návštěva nemá pouze symbolický charakter a určitě se neomezí jen na projev připravenosti pomoci při obnově a modernizaci Ukrajiny a při realizaci nezbytných ekonomických reforem (...) Chci také hledat konkrétní možnosti, jak vrátit české podniky na ukrajinský trh,“ citovalo ministrova slova komuniké vydané před Mládkovou cestou.

Ministr hodlá se svými partnery projednat způsob, jak zastavit propad českého vývozu na Ukrajinu a jak zapojit české firmy do procesu rekonstrukce ukrajinské ekonomiky. Hodlá také usilovat o součinnost při řešení problémů dříve realizovaných podnikatelských projektů na Ukrajině.

Podle údajů ministerstva se za jedenáct měsíců loňského roku český vývoz na Ukrajinu oproti stejnému období předchozímu roku zmenšil z 29,3 miliardy korun na necelých 18,9 miliardy korun a saldo vzájemného obchodu se z předloňského přebytku 7,2 miliardy korun propadlo do záporné hodnoty 3,35 miliardy korun.

 

Zdroj: ČTK

Mládek v Kyjevě projedná energetiku a možnosti českého exportu Foto: ČTK: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.