„Měkké cíle musí spoluochraňovat pořadatelé, nemůže to dělat jen policie,“ říká Šándor

Zatím 22 obětí si podle britské policie vyžádal výbuch na koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové v Manchesteru. Stalo se tak navzdory přísným bezpečnostním opatřením, které v zemi panují od březnového útoku v Londýně. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora je ale brzy na spekulace o pochybení britské policie. Upozornil také na to, že na bezpečnosti účastníků koncertu se v tomto případě měli podílet také pořadatelé.

Při pondělním útoku na účastníky koncertu jedné z nejpopulárnějších amerických zpěvaček současnosti se podle Šándora opět ukázal, že ochrana takzvaných měkkých cílů, tedy míst s vysokou koncentrací lidí, může být velmi problematická. Ve Velké Británii přitom platí přísná bezpečnostní opatření. Podle jedné z českých účastnic koncertu americké zpěvačky bezpečnostní kontrola u vstupu do haly nebyla skoro vůbec žádná, spíše nulová. Uvedla to pro server iRozhlas.cz.

Šándor na rádiu Zet uvedl, že je brzy na to, aby se poukazovalo na pochybení britské policie, která má historicky velké zkušenosti s teroristickými útoky. Na ochraně lidí při podobných akcí by se pak podle něj měli podílet i pořadatelé. „Je samozřejmě otázka, zda někde neselhal článek pořadatelů. Když půjdete i u nás na některé sportovní akce nebo koncerty, tak ta opatření tam sice jsou na místě, ale že by byla vykonávána jako na letišti…Osobně jsem přesvědčen, že ne všichni organizátoři mají opatření stoprocentní,“ uvedl.

Policie zadržela podezřelého

Zatím se i o samotném útočníku vedou spíše jen dohady. Podle ranního vyjádření policistů útok spáchal jeden člověk, který odpálil improvizované výbušné zařízení. Zda pachatel jednal sám, nebo byl členem nějaké skupiny, policie zatím neví. Při explozi ale sám zahynul, uvedl policejní šéf Ian Hopkins. Bývalý velitel britského protiteroristického úřadu Chris Phillips nevyloučil, že útok ještě neskončil a že připraveni k úderu mohou být ještě další atentátníci.

Podle posledních informací zadržela v souvislosti s nočním teroristickým útokem v Manchesteru 23letého muže. K atentátu se také přihlásilo teroristické hnutí Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. IS se pravidelně hlásí k odpovědnosti za většinu útoků v západním světě.

 

 

Celý rozhovor s bezpečnostním expertem Andorem Šándorem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Měkké cíle musí spoluochraňovat pořadatelé, nemůže to dělat jen policie,“ říká Šándor Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Rusko si u WTO stěžovalo na Ukrajinu

    Společnost ·

    Rusko podalo u Světové obchodní organizace (WTO) rozsáhlou stížnost na Ukrajinu. Stěžuje si, že čelí ze strany Ukrajiny velkému množství omezení, zákazů, požadavků a p…

  2. BBC: Švýcaři řekli „ne“ jaderné energii

    Společnost ·

    Švýcaři v nedělním referendu odhlasovali postupné ukončení jaderné energie, která by následně měla uvolnit cestu obnovitelným zdrojům. Více než 58 procent lidí se vyjá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.