Mise splněna. Solární letoun Solar Impulse 2 dokončil oblet světa

První let kolem světa s letounem na solární pohon byl dokončen. Švýcarský letoun Solar Impulse 2 dnes přistál v Abú Zabí, odkud svoji cestu zahájil loni v březnu. Na své sedmnácti zastávkové trase letoun zdolal 4 kontinenty, tři moře a dva oceány. Cílem projektu je propagace solární energie, která je jediným zdrojem pohonu letounu. 

Letoun střídavě pilotovali Bertrand Piccard a Andre Borschberg. Na povrchu má letoun 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární stroj ale váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Letadlo na svůj let kolem světa dlouhý zhruba 40.000 kilometrů odstartovalo 9. března 2015 a ve vzduchu strávilo téměř 500 hodin. Nepříznivé počasí však způsobilo, že letoun musel v některých zemích zůstat delší dobu na zemi.

Po celou dobu své mise Solar Impulse 2 letěl v nadmořské výšce až 9000 metrů a jeho průměrná rychlost se pohybovala mezi 45 až 90 kilometry v hodině. Letadlo mělo na cestě 16 mezipřistání, včetně Ománu, Indie, Barmy, Číny, Japonska, Spojených států, Španělska a Egypta, napsala agentura Reuters.

Nejdelší etapa z Nagoya v Japonsku na Havajské ostrovy měřil 8924 km a trval téměř 118 hodin. Solar Impulse 2 tím překonat světový rekord pro nejdelší nepřerušený sólový let. 

 

 

Zdroj: Zet, ČTK

 

Mise splněna. Solární letoun Solar Impulse 2 dokončil oblet světa Foto: Twitter/@solarimpulse

reklama

Další články

  1. Rusové nakonec na olympiádě v Riu chybět nebudou

    Společnost ·

    Mezinárodní olympijský výbor (MOV) Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.