Ministr zahraničí Zaorálek nesouhlasí s dodávkami zbraní Ukrajině

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítá Ukrajině dodat zbraně, jak o to žádá ukrajinský prezident Petro Porošenko. Takovouto dodávku by považoval „za hru s ohněm“. Situace na Ukrajině je podle něj rizikovější, než byla za studené války. 

„Mně připadá, že je to docela nebezpečná myšlenka,“ komentoval Zaorálek úvahy o vyzbrojování Ukrajinců, které podpořil i vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove. „Možná si někdo myslí, že jsme v situaci, která je méně nebezpečná než studená válka, ale já mám někdy pocit, jestli ta současná situace náhodou není ještě rizikovější, než byla studená válka,“ dodal.

Podle ministra je dění na Ukrajině nepřehledné. Zatímco za studené války platily určité metody vzájemného informování obou stran o svých úmyslech, tento přístup podle něj už neplatí. „Můžeme se octnout v režimu, který bude ještě nevypočitatelnější než ten tehdy,“ varoval šéf české diplomacie.

„Je to hra s ohněm,“ označil Zaorálek případné dodávky zbraní Kyjevu. Pokud by mu totiž Západ začal posílat vyspělé vojenské systémy, musel by podle ministra dodat i odborníky na jejich obsluhu.

Zaorálek proto přivítal středeční prohlášení Bílého domu, který tyto úvahy odmítl. Podobně se vyjádřila i Francie.

 

Zdroj: ČTK

Ministr zahraničí Zaorálek nesouhlasí s dodávkami zbraní Ukrajině Foto: ČTK: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD)

reklama

Další články

  1. Nespolehlivých plátců DPH je mezi firmami 165

    Byznys ·

    Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) stoupl do února na 165 firem. Oproti listopadu jde o desetiprocentní nárůst. Téměř 70 procen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.