Ministr Mládek: Nevnímám Rusko jako nestabilního partnera na dodávky plynu

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek řekl, že v oblasti dodávek plynu nevnímá Rusko jako nestabilního partnera. Mládek v rozhovoru pro Zet řekl, že by Česká republika přesto neměla být závislá na hlavním dodavateli a je třeba hledat alternativy. 

„Nevnímám Rusko jako nestabilního partnera při dodávkách plynu,“ řekl Mládek. „Můžeme mít výhrady - a máme je - vůči postupu Ruska na Ukrajině, ale nikoli vůči zásobování Evropy plynem.“

„Jiná věc je, že samozřejmě nechceme být závislí na jednom dodavateli, a proto jsou důležité alternativní cesty,“ řekl.

Jednou z alternativ pro Evropu by podle Mládka měla být výstavba adriatického plynovodu s chorvatským LNG terminálem na ostrově Krk. Plynovod by pokračoval do Polska.

Pokud by výpadek dodávek z Ruska trval méně než měsíc, nezpůsobilo by to podle Mládka díky kapacitě zásobníků Česku problémy.

 

Důležitost alternativních zdrojů energie

Ministr Mládek také řekl, že hrozba omezení dodávek plynu z Ruska podtrhuje důležitost alternativních zdrojů pro českou energetiku, jako jsou hnědé uhlí a jaderná energie. Podle něj současná krize může vést k tomu, že víc lokálních výrobců elektřiny a tepla bude zvažovat, zda přejít na plyn.

„Tato krize vede k tomu, že všichni začínají přemýšlet o tom, jestli být závislí  na plynu je ta pravá alternativa. Zejména pokud jste v situaci, že například máte kotelnu na jiné médium centrálního zásobování teplem a vy se rozhodnete přepnout to na plyn, tak teď budete přemýšlet , jestli je to dobrý nápad,“ řekl ministr. 

Stávající situace „dostává do popředí“ zdroje, jako jsou jaderná energetika, řekl. „Pro jadernou elektrárnu můžete držet zásoby na poměrně dlouhou dobu, takže vás výpadek, který může být v řádu roků, vůbec nemusí ohrozit - za předpokladu, že máte jaderné elektrárny a jaderné inženýry schopné elektrárnu obsluhovat, což je případ České republiky,“ řekl Mládek pro Zet.

Mládek se vyhnul přímé otázce, zda to znamená, že by se Temelín měl rozšířit o dva dodatečné bloky. Řekl jen, že na návrhu rozvoje jaderné energetiky jeho ministerstvo a Ministerstvo financí pracují, a tento společný materiál bude hotov do konce roku.

Záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

Ministr Mládek: Nevnímám Rusko jako nestabilního partnera na dodávky plynu Foto: ČTK: Jan Mládek

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.