Ministr Mládek: Další jaderné bloky bude Česká republika potřebovat

Z návrhu Ministerstva průmyslu a obchodu na podobu plánu rozvoje jaderné energetiky vyplývá, že vláda je pro výstavbu nových jaderných bloků. Investice do dvou až čtyř dodatečných reaktorů by měla primárně financovat energetická společnost ČEZ, další variantou jsou privátní investoři, třetí možností je finanční účast státu. Podle návrhu akčního plánu je žádoucí neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Včera skončila týdenní lhůta pro uplatňování připomínek k chystanému plánu.

Časový rámec získání stavebního povolení předpokládá materiál zhruba v roce 2025. Před vydáním povolení a vynaložením investice ve výši 250 až 300 miliard korun pak navrhuje, aby stát znovu posoudil, jestli je možné nové jaderné zdroje stavět i bez státních garancí, nebo ne. Plán také uvádí, že při paralelní přípravě projektů v obou českých jaderných elektrárnách je možné předpokládat náklady státu v rozmezí 4,3 až 32 miliard korun, podle toho, kdy stát do projektů vstoupí.

Ministerstvo v návrhu plánu také připouští možnost poskytnutí dotací pro další reaktory formou takzvaného Contracts for Difference, který umožňuje postavit jaderné elektrárny za pomoci garantovaných cen elektřiny. V praxi by to znamenalo, že spotřebitelé elektřiny zaplatí rozdíl mezi tržní cenou a cenou garantovanou provozovatelům jaderných elektráren státem – podobně jako je tomu v České republice nyní v případě solárních elektráren.

Ve Studiu Zet o plánech státu na rozvoj jaderné energetiky společně diskutovali ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ředitel občanského sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.

 

V roce 2013 podle údajů Energetického regulačního úřadu Česká republika spotřebovala zhruba 70 terrawatthodin elektrické energie. Téměř čtvrtina tohoto objemu šla na vývoz. Jde o větší množství, než za celý rok vyrobí jaderná elektrárna Temelín. Proč tedy navrhujete výstavbu dvou až čtyř nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně?

Ministr Jan Mládek: Především musím zpochybnit to číslo. Toto je hrubý vývoz a neberou se v ohled dovozy. Česká republika vedle toho že vyváží, tak také elektřinu dováží - podle toho, v které době. Ten hlavní důvod proč je třeba stavět jaderné bloky je v tom, že neřešíme situaci roku 2015. Vzhledem k tomu jak dlouho ty procesy trvají, tak pokud bude rozhodnuto o výstavbě bloků, tak mluvíme o tom, že budou tak za 20 let hotové, to znamená v roce 2030 – 2035 a do té doby budeme muset odstavit spoustu tepelných elektráren.

 

Reakce Martina Sedláka: My k tomuto materiálu přistupujeme velmi kriticky a to už k samotnému principu, jakým Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo financí ten materiál vložilo do připomínkového řízení. Tady chybí úplně základní debata s odbornou veřejností nebo s jakoukoliv veřejností. Fakt, že na ty připomínky ministerstva nechala pouhých pět dnů se nám zdá úplně absurdní. Přitom je zajímavé, že samotná ministerstva v tomto komentu píší, že ctí zásadu transparentnosti a objektivních předkládání názorů veřejnosti, tak aby mohla být jaderná energetika v České republice prosaditelná. To znamená, že samotní autoři popřeli tuto zásadu už hned v prvním kroku.

Potom se můžeme věnovat i faktickým problémům, například jaderná energetika je nabízena jako nejvýhodnější, nejkonkurenceschopnější zdroj, ale přitom se připouští, že bude nutné jádro v budoucnu dotovat a ještě navíc k tomuto porovnání používají pět let stará čísla.

 

Ministr Jan Mládek: Debata o tom, zda rozvíjet jadernou energetiku, se točí kolem materiálu aktualizace státní energetické koncepce, kde to bylo diskutováno s odbornou veřejností. Proběhlo o tom mnoho zasedání, připravuje se to více než pět let. To není o tom, že o jaderné energetice rozhodujeme během připomínkového řízení pěti dnů. Tady je jeden dílčí materiál, který řeší v zásadě jednu konkrétní otázku, tj. do jaké míry by se měl stát účastnit na výstavbě jaderné elektrárny nějakými garancemi a jakým způsobem, jaká entita by měla ten blok stavět. My se tady nebavíme o rozvoji jaderné energetiky.

  

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý záznam si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Ministr Mládek: Další jaderné bloky bude Česká republika potřebovat Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.