Ministr Mládek chce obnovit ekonomickou spolupráci s Čínou

Český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek během návštěvy Číny vyjádřil odhodlání České republiky restartovat ekonomické vztahy s Pekingem a současně představil řadu konkrétních projektů.

Mezi nejdůležitější body Mládek zařadil projekt na zavedení přímého leteckého spojení mezi Prahou a Pekingem nebo Šanghají. Osmitisícikilometrovou vzdálenost mezi oběma zeměmi by mohla přímá linka pravidelně překonávat již v květnu příštího roku. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Pracovní návštěvu Čínské lidové republiky zahájil Mládek ve východočínském městě Ning-po, které je šestým největším přístavem světa a centrem jedné z nejbohatších čínských provincií Če-ťiang. Zúčastnil se ministerské konference ekonomických ministrů zemí střední a východní Evropy (CEEC) a v neděli také zahájení 13. ročníku mezinárodního veletrhu zemí střední a východní Evropy Central and Eastern European Countries Products Fair 2014.

„Naším cílem je podpořit rozpracované i zcela nové projekty českých firem v Číně a zintenzivnit vzájemnou obchodní a investiční spolupráci. Obchod, investice, turismus, to jsou hlavní cíle, kvůli kterým jsme na řadu jednání s čínskými státními představiteli i byznysmeny přijeli,“ uvedl ministr Mládek. Součástí delegace jsou proto též zástupci agentur na podporu podnikání CzechInvest a CzechTrade, úřadu vlády, ministerstva financí a ministerstva dopravy a také Moravskoslezského kraje. Doprovodnou podnikatelskou misi tvoří 25 českých podnikatelů.

Dnes byla zastávkou české podnikatelské delegace průmyslová zóna mezi městy Ning-po a Šanghají, kde v roce 2012 vyrostla nová továrna Shanghai Volkswagen, která v tomto roce vyprodukuje asi 300.000 vozů značky Škoda a VW pro čínský trh. Velmi populární jsou na čínském trhu především modely Octavia a Superb. Skupina českých podnikatelů vedená Janem Mládkem si prohlédla nové výrobní linky závodu, který chce v roce 2018 vyrábět až půl milionu vozů ročně. Mládek byl vůbec prvním ministrem nejen české vlády, který tento nový podnik navštívil.

S guvernérem provincie Li Čchiangem hovořila česká delegace v čele s ministrem Mládkem také o tramvajích plzeňské Škody Transportation, která již s čínským partnerem přímo spolupracuje a jejíž vozy se objevují v čínských městech. Vedle oborů, jako je klasický automobilový průmysl, mají v Číně dobré šance uplatnit se obory jako letectví, jaderná energetika a strojírenství, přesné strojírenství, ale i moderní technologie či nanotechnologie.

O posílení spolupráce s Čínou již jednal letos v únoru český prezident Miloš Zeman se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v ruském Soči u příležitosti zimních olympijských her. Na návštěvě Pekingu byl v dubnu také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Proces zlepšování vztahů s Čínou by měli završit svou návštěvou premiér Bohuslav Sobotka a prezident Zeman.

Největším problémem česko-čínských hospodářských vztahů zůstává obrovský deficit ve vzájemném obchodě na české straně. Značné saldo obchodu v neprospěch ČR je způsobeno mimo jiné ztíženým přístupem českých subjektů na čínský trh. Podle Českého statistického úřadu dosáhl loni dovoz z Číny hodnoty zhruba 302 miliard korun. Naopak do Číny bylo z ČR vyvezeno zboží za 37,5 miliardy korun. Deficit Česka při obchodování s Čínou tak v loňském roce činil 264,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Ministr Mládek chce obnovit ekonomickou spolupráci s Čínou Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. EU a USA budou jednat s Íránem o jaderném programu

    Společnost ·

    Ženevské dvoudenní setkání zástupců Evropské unie, Spojených států a Íránu má být pokusem o oživení váznoucích vídeňských rozhovorů o íránském jaderném program a li…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.