Ministři USA a Ruska se vzájemně vybízejí k uklidnění situace na Ukrajině

Sergej Lavrov a John Kerry, ministři zahraničí Ruska a Spojených států amerických, se vzájemně vyzvali k většímu úsilí o realizaci ženevské dohody z minulého týdne. Rusko a Ukrajina se na ženevské konferenci dohodly, že ozbrojení aktivisté obou stran by měli odevzdat zbraně a vyklidit obsazené veřejné budovy.

Spojené státy ale zároveň nevyloučily možnost sankcí přímo proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí, Jennifer Psakiové, ale nejsou na pořadu dne.

Šéf americké diplomacie, John Kerry, v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem vyzval podle agentury Reuters Rusko ke „konkrétním krokům“, tedy k uplatnění vlivu na ozbrojené proruské aktivisty na východě Ukrajiny. Podle Psakiové by Moskva měla veřejně vyzvat separatisty k opuštění „budov užívaných nelegálně“.

Lavrov zase vyzval Johna Kerryho, aby povzbudil ukrajinské vedení k tomu, aby se vyhnulo krveprolití a aby splnilo závazky vyplývající z ženevské dohody.

Lavrov telefonicky hovořil i s německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem, kterému řekl, že „ukrajinské úřady se musejí zdržet násilí a zahájit široké vnitrostátní dialog“, uvedla agentura Reuters.

Psakiová dnes v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskva připustila, že by USA mohly zacílit sankce uplatňované proti vybraným ruským činitelům přímo na Putina. Před ním je ale na řadě ještě spousta dalších, kteří by přicházeli v úvahu.

„Ano. Je ale důležité zvážit důsledky. USA jsou s to postihovat lidi, společnosti a odvětví. Cílem nejsou sankce. Cílem je snížení napětí“, reagovala podle Reuters Psakiová na dotaz Echa Moskva, zda USA zvažují možnost zasáhnout Putina osobně sankcemi.

V otázce zavedení sankcí „se zvažuje celá řada činitelů“. Je jich spousta, než bychom diskutovali o prezidentu Putinovi, dodala Psakiová.

USA už zákazaly poskytování víz několika ruskými činitelům a zákonodárcům spjatým s ruskou anexí ukrajinského Krymu a zmrazily jim i jejich bankovní konta. Podobně se zaměřily i na podnikatele s vazbami na Putina. Kvůli přetrvávající krizi na Ukrajině a vlivu Ruska na separatistické tendence na východě země zároveň pohrozily dalšími sankcemi, což by se mělo promítnout hlavně do rozšíření řad postižených osob.

Zdroj: ČTK

Ministři USA a Ruska se vzájemně vybízejí k uklidnění situace na Ukrajině Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.