Ministerstvo zemědělství letos vypíše čtyři tendry za 5,65 miliard korun

Ministerstvo zemědělství chce letos přes své podřízené organizace vypsat čtyři velké zakázky za 5,65 miliardy korun. Peníze půjdou například do protipovodňové ochrany Olomouce a Rokycan nebo do tendru na těžbu dřeva ve státních lesích. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda.

Největší část peněz chce stát vynaložit právě na pětiletý tendr na těžbu dřeva od roku 2017. S opcí, tedy možností prodloužení činnosti těžební firmy i po vypršení smlouvy, by měla zakázka stát 3,35 miliardy korun. Bez opce by měla mít zakázka cenu 2,87 miliardy Kč. Soutěžit by se měla těžba na 48 smluvních jednotkách. Loni Lesy ČR uzavřely 57 smluv na těžbu. Nejvíce kontraktů, celkem 12, získala společnost Uniles ze skupiny Agrofert ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Během letošního června by mělo být zahájené zadávací řízení pro nový tendr.

Za 930 milionů korun by se také letos měla vypsat zakázka od Státního zemědělského intervenčního fondu na čtyřletý provoz a rozvoj informačního systému. Tendr byl už jednou vypsaný loni, ministerstvo od něj očekávalo úsporu 440 milionů korun proti současnému stavu. Nakonec byl zrušený. Fond prostřednictvím systému vyplácí zemědělcům dotace. Ministerstvo dlouhodobě chce, aby provoz informačních technologií zajišťovali přímo státní zaměstnanci, v tomto případě však jeho požadavky splňují pouze externisté.

Poslední dvě zakázky jsou na protipovodňovou ochranu. U Olomouce by mělo být zahájené zadávací řízení na zvýšení objemu koryta řeky Morava v centru města letos v červnu. Koryto řeky by se mělo rozšířit, zbourat by se měly dva tamní mosty a postaví se místo nich nové. Samotné práce by měly začít během příštího března. Předpokládaná hodnota zakázky je 879,3 milionu Kč.

Za 490 milionů korun by se měla naplánovat a zvětšit koryta Klabavy a Holoubovského potoka u Rokycan. Kromě snížení stupňů ve dně toku by se měly také budovat hrázky a zídky. „Vzhledem k předpokládanému termínu vydání územního rozhodnutí (konec roku 2016), zahájení zadávacího řízení se plánuje v roce 2017,“ píše v materiálu ministerstvo.

 

Zdroj: ČTK

Ministerstvo zemědělství letos vypíše čtyři tendry za 5,65 miliard korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.