Ministerstvo zdravotnictví slíbilo od nového roku více peněz do krajských nemocnic

Ministerstvo zdravotnictví investuje příští rok peníze do regionálního zdravotnictví, aby tak podpořil krajské nemocnice. V každém regionu by mohlo přijít do nemocnic zhruba 50 miliónů korun. O novém záměru ministerstva informoval dnes ve Zbirohu na Rokycansku na jednání Asociace krajů ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). 

„Rozhodli jsme se, že nechceme podporovat jen přímo řízené nemocnice, ale i ty regionální,“  řekl. Ministerstvo je podle něj připraveno přijímat z krajů investiční projekty a po vyhodnocení je případně podpořit. Jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) připomněl, že příští rok bude pro kraje přechodový.

„Končí možnost čerpání starých fondů EU, včetně fondů na investice do krajských nemocnic, a pro nové období ještě nejsou schválené programy a vypsané výzvy,“ řekl Hašek. Finanční pomoc státu tak krajům pomůže kontinuálně pokračovat v investicích do rozvoje regionálního zdravotnictví.

Němeček krajům také slíbil navýšení úhradové vyhlášky tak, aby od příštího roku pokryla pětiprocentní zvýšení tarifních platů ve veřejných nemocnicích. Ještě ve čtvrtek podle něj tým, který na vyhlášce pracuje, posílil objem financí pro nemocnice.

„Zvýšili jsme v návrhu koeficient pro financování nemocničních ambulancí o další 2,5 procenta, což je přínos asi 650 milionů navíc pro nemocnice. Částka se teď bude blížit ke čtyřem miliardám. Za situace, kdy potřeba na vykrytí platů je 3,1 miliardy, tak by to mělo být dostatečné,“ shrnul Němeček. Pokud by u některých zařízení vznikly problémy, bude ministerstvo podle něj připraveno je individuálně s pojišťovnami řešit.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo zdravotnictví slíbilo od nového roku více peněz do krajských nemocnic Foto: ČTK: Nemocnice následné péče v Ryjicích na Ústecku

reklama

Další články

  1. Barack Obama odsoudil násilnosti ve Fergusonu

    Společnost ·

    Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek odsoudil násilnosti, které se rozhořely na začátku týdne ve Fergusonu na předměstí St. Louis poté, co se velká porota …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.