Ministerstvo zdravotnictví žádá seznamy Čechů, kteří pracují v oblastech zasažených ebolou

Ministerstvo zdravotnictví chce od příslušných resortů údaje o Češích, kteří pracují v afrických zemích zasažených ebolou a mohli by se vracet do vlasti. Získat chce i jména studentů z těchto států, kteří po prázdninách přijedou do českých škol. Chce se tak připravit na případné riziko přenosu nemoci do ČR.

„Budeme sledovat a požadovat od některých resortů údaje o počtech českých občanů, kteří pracují v postižených zemích. Dále budeme potřebovat údaje o zahraničních studentech, kteří pocházejí z dané země a budou se vracet do České republiky. Budeme je potřebovat pro vyhodnocení rizika a přijímání opatření,“ uvedl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Údaje chce mít ministerstvo „obratem“.

Ebola si v zemích západní Afriky vyžádala podle oficiálních údajů kolem 1500 obětí a nakazilo se jí přes 2600 lidí. Žádný Čech mezi nimi není.

Česko podle Valenty nyní řeší, jak by své případné pacienty dostalo do vlasti. Zatím to vlastními silami nedokáže. V Evropě to zvládnou tři země - Británie, Itálie a Francie. „Zkoumáme a s ministerstvem obrany budeme hledat technické řešení pro naši vlastní cestu,“ dodal hlavní hygienik.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) má Česko pro své případné pacienty s ebolou v pražské nemocnici Na Bulovce dvě lůžka a dalších devět pro lidi na pozorování. Dalších osm lůžek může do tří dnů připravit armáda ve svém zařízení v Těchoníně na Orlickoústecku. Ministr vyloučil, že by Česko přijímalo nakažené cizince. „Komise konstatovala, že považuje za nevhodné eventuální úvahy o tom, že by se v Česku léčili pacienti z jiných zemí,“ dodal.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo zdravotnictví žádá seznamy Čechů, kteří pracují v oblastech zasažených ebolou Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.