Ministerstvo obrany výměnou vojáka Bergdahla podle úřadu porušilo zákon

Americké ministerstvo obrany porušilo zákon, když včas neinformovalo Kongres o výměně seržanta Boweho Bergdahla, zajatého v Afghánistánu, za pět členů hnutí Taliban. Oznámil to úřad kontrolující odpovědnost vládních úředníků (GAO). 

Pentagon závěru GAO překročil své zákonné pravomoci i tím, že na záchranu Bergdahla, který je v současnosti vyšetřován kvůli nařčením z dezerce, použil neschválené finanční prostředky.

Výměna osmadvacetiletého vojáka, jehož Taliban propustil po pěti letech věznění na konci května výměnou za pět vězňů z americké vojenské základny Guantánamo, okamžitě vyvolala kritiku zvláště republikánských kongresmanů. Parlament pak zahájil vlastní vyšetřování události.

Úřad GAO nyní dospěl k závěru, že vláda porušila zákon, když neinformovala Kongres nejméně 30 dní předem o chystané akci. Nezákonného jednání se vedení Pentagonu dopustilo i tím, že na její provedení použilo téměř milion dolarů z účtu pro válečné operace, který nebyl schválen přímo na tuto akci. „Podle našeho názoru je vyznění zákona jasné a jednoznačné,“ uvedl GAO v prohlášení zaslaném Kongresu.

Ministr obrany Chuck Hagel přitom utajované provedení výměny během slyšení před Kongresem obhajoval tím, že vláda nemohla váhat kvůli vojákovu ohroženému zdraví a zároveň nechtěla akci prozradit, čímž by riskovala její nezdar. Na akci podle něj nebylo nic nezákonného, což prý Pentagonu potvrdilo ministerstvo spravedlnosti. Parlament se o akci dozvěděl až těsně poté, co se odehrála.

GAO oznámil své zjištění v době, kdy Američany otřásl případ vraždy novináře Jamese Foleyho, jehož zabili islamisté v Sýrii. Extremisté za jeho propuštění údajně požadovali výkupné 100 milionů eur. Na rozdíl od výměny rukojmích za zajaté teroristy však americká vláda za své občany výkupné neplatí.

Ihned po Bergdahlově propuštění se snesla vlna kritiky nejen na vládu, ale i na samotného vojáka. Někteří z jeho kolegů z afghánské mise totiž tvrdí, že Bergdahl je dezertér, který opustil základnu a odešel k Talibanu. Vyčítají mu také, že ve snaze osvobodit ho zahynulo několik amerických vojáků. Armádní vyšetřování případu dosud probíhá.

Seržant po svém návratu z Afghánistánu absolvoval nezbytnou léčbu ve vojenské nemocnici v texaském San Antoniu. V polovině července se pak vrátil do služby v armádě a začal pracovat v kanceláři na základně Fort Sam Houston rovněž v San Antoniu. Jeho právník tento týden oznámil, že chce Bergdahl vojsko opustit.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo obrany výměnou vojáka Bergdahla podle úřadu porušilo zákon Foto: Bowe Bergdahl. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. Plánovaná akvizice Pražských služeb se ruší

    Byznys ·

    Firma Northward Holdings Limited (NHL) neprodá pětinu akcií, které drží v akciové společnosti Pražské služby. Prahou roky plánovaná akvizice firmy za zhruba miliardu k…

  2. Robert Fogel: ekonom, který bořil mýty

    Byznys ·

    Americký vědec a historik hospodářství Robert Fogel svými publikacemi překvapil v 60. a 70. letech jak odbornou, tak laickou veřejnost. Výzkumem založeným na pečlivé a…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.