Ministerstvo obrany podepíše smlouvy na vojenskou techniku za 750 milionů korun

Ministerstvo obrany ve středu podepsalo tři smlouvy a během brněnského zbrojařského veletrhu IDET podepíše ještě další čtyři smlouvy celkem za 750 milionů korun na nákup či modernizaci vojenské techniky. Finančně nejobjemnější za 383 milionů je nákup čtyř laserových ozařovacích a průzkumných kontejnerů pro letouny JAS-39 Gripen, řekla Jana Zechmeisterová z tiskového odboru ministerstva obrany.

Kontejnery české armádě dodá izraelská smlouva Rafael Advanced Defense Systems. Jde o jednu ze tří největších izraelských zbrojovek, která spolupracuje i s americkou armádou.

Za 190 milionů korun se bude také modernizovat pět vrtulníků Mi-17. Jedná se o stroje vyráběné dříve v SSSR a dnes v Rusku v modernější podobě. „Státní podnik LOM Praha zajistí modernizaci, díky níž budou vrtulníky odpovídat evropským směrnicím,“ uvedla Zechmeisterová.

Třetí smlouva je o spolupráci mezi Vojenským opravárenským podnikem a firmou General Dynamics, obě se zabývají výrobou a opravami vojenské techniky.

Během veletrhu budou také uzavřeny smlouvy, díky nimž získají nové radary letiště ve Kbelích, Náměšti nad Oslavou, Pardubicích a Čáslavi od Vojenského technického ústavu. Na náměšťském letišti také slovenská firma OWT zajistí náhradní díly a obnoví záchytná zařízení.

Poslední ze smluv je s Vojenským technickým ústavem, který zajistí dodávku systému sledování a řízení spolehlivosti letecké techniky, v podstatě jde o obdobu černých skříněk.

 

 

Zdroj: ČTK

Ministerstvo obrany podepíše smlouvy na vojenskou techniku za 750 milionů korun Foto: Wikimedia Commonst

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.