Ministerstvo financí chce, aby ČNB prošetřila možnou manipulaci úrokových sazeb bankami

Ministerstvo financí požádalo Českou národní banku (ČNB) o vyšetření možné manipulace s pražskou mezibankovní sazbou PRIBOR, od jejíž výše se mimo jiné odvíjejí splátky úvěrů. Podle dopisu náměstka ministra financí Martina Prose centrální bance ministerstvo předpokládá, že podezření na manipulaci se sazbou mají reálný základ. ČTK má dopis k dispozici. ČNB uvedla, že pro vyšetřování nyní nevidí důvod, protože o podezřeních na manipulace se sazbou nemá žádné informace. Dopisem se ale zabývá.

Pros v dopise adresovaném guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi hovoří o znepokojivých zprávách ohledně sazby PRIBOR, z nichž nejzávažnější podle něj zahrnuje rovněž obavy z manipulace. Případná manipulace se sazbou, která má vyjadřovat, za kolik si banky půjčují mezi sebou, přitom podle Prose může způsobit zkreslení kurzů dluhopisů a ovlivnit i cenu některých hypoték. "Na PRIBOR je také vázáno mnoho hypotečních smluv s variabilní úrokovou mírou, případná manipulace s PRIBORem by tak také měla negativní dopady na spotřebitele a znamenala by masové bezdůvodné obohacení bank," píše se v dopise.

Pros ČTK řekl, že ministerstvo financí k vyhodnocení sazby PRIBOR nemá pravomoci. ČNB je podle náměstka naproti tomu oprávněna prověřit výpočet sazby i referenční banky. Poukázal na to, že ČNB svou základní úrokovou sazbu snížila k nule, zatímco třídenní sazba PRIBOR je v současnosti na hodnotě 0,32 procenta. "Víceméně sazby jsou kolem nuly, takže nám přijde, jestli náhodou to (PRIBOR) není nějak uměle nadhodnoceno," uvedl Pros.

Náměstek v dopise nevznesl obvinění vůči žádné osobě či organizaci. Poukázal nicméně na článek v Hospodářských novinách z 24. března, který se týká udržování úrokových sazeb na uměle vysoké úrovni. Podle článku problém se sazbou PRIBOR spočívá v tom, že si ji banky stanovují samy a nikdo je účinně nekontroluje. V článku se také uvádí, že podle Prose hodnota sazby PRIBOR neodpovídá podmínkám na trhu.

ČNB v reakci uvedla, že se dopisem zabývá. Uvítala by ale, aby Pros blíže vysvětlil, o co svá tvrzení opírá a svá tvrzení také konkrétně doložil. "ČNB totiž nemá vůbec žádné informace o tom, že existují ´podezření na manipulaci s PRIBORem´ a že taková podezření ´mají reálné základy´," uvedl mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann s použitím citací z Prosova dopisu.

Centrální banka poukázala na to, že PRIBOR je tržní sazba, kterou ČNB negarantuje. "Ve finanční komunitě se dlouhodobě hledá instituce, která by si tvorbu tohoto benchmarku vzala na starosti. ČNB doporučuje, aby se koordinační role - má-li o tuto problematiku zájem - ujalo ministerstvo financí," doplnil mluvčí.

Výpočet sazby PRIBOR má na starosti soukromá organizace The Financial Markets Association of the Czech Republic. Denní výše sazby vychází z údajů poskytovaných šesti předními bankami. V současnosti jsou referenčními bankami Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank.

Ve světě vzbudily v posledních letech pozornost údajné manipulace s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR a její obdobou pro eurozónu EURIBOR, kvůli kterým americké a evropské úřady vyměřily bankám pokuty v celkovém objemu přes šest miliard dolarů (155 miliard Kč).

 

Zdroj: ČTK

Ministerstvo financí chce, aby ČNB prošetřila možnou manipulaci úrokových sazeb bankami Foto: ČTK/Vondrouš Roman

reklama

Další články

  1. Evropské akcie jsou nejvýše od roku 2000

    Byznys ·

    Evropské akciové trhy v závěru obchodního týdne posilovaly. Dělo se tak na základě očekávání, že klesající kurz eura podpoří hospodářské oživení i firemní zisky v regi…

  2. Muž prodal Banksyho malbu z Gazy za 175 dolarů

    Společnost ·

    Muž žijící v pásmu Gazy, Rabie Darduna, prodal nástěnnou malbu, kterou před více než měsícem na ruiny jeho domu nakreslil britský street artový umělec vystupující pod …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.