Ministerstvo dopravy chce zakázat pohyb vozítek Segway po chodnících

Dvoukolá vozítka Segway by se podle ministerstva dopravy neměla pohybovat na chodnících. Dopravní resort na ně dosud pohlížel jako na chodce, a proto pro ně chce vytvořit samostatnou legislativní kategorii. Důvodem vyloučení vozítek z pěších zón jsou přibývající kolize s chodci. 

Podle návrhu novely zákona o provozu na pozemních komunikacích by vozítka Segway mohla jezdit po cyklostezkách, nebo místech, která pro ně vyhradí místní radnice.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Martina Nováka bude možné Segwaye provozovat pouze na místech, která pro ně vyhradí obce. V současnosti se už nesmějí používat v silničním provozu. Kromě vozítek budou do nově připravované kategorie zařazeny i skákací boty, dodal mluvčí.

Důvodem pro omezení vozítek je podle úřadu především zvyšující se množství kolizí s chodci. Vozítka si zpravidla půjčují turisté, tedy osoby bez předchozí zkušenosti s jejich ovládáním, což spolu s výrazně vyšší rychlostí, než jakou se pohybují chodci, způsobuje nehody, uvedlo v odůvodnění ministerstvo.

V poslední době diskusi o oprávněnosti jízdy těmito vozítky po chodníku rozvířil zákaz jejich vjezdu na pražskou Kampu letos v srpnu. Zákaz původně platil i pro cyklisty, těm ale koncem září první pražská městská část vjezd opakovaně povolila. Zákaz si vynutily desítky stížností chodců na bezohledné počínání cyklistů i lidí na elektrických vozítkách.

Segwaye v Praze nabízí turistům několik firem. „Na území Prahy 1 aktivně působí přibližně 13 firem, které pronájem včetně průvodce zajišťují. Pak tu máme další osoby, které pronájem realizují mimo jakékoliv živnostenské oprávnění,“ uvedl Štefan Kabátek ze spolku Pro Jedničku.

Z evropských zemí provoz vozítek na chodnících a v silničním provozu v minulosti zakázala například Velká Británie. Segway tak mohou jejich britští majitelé používat jen na soukromých pozemcích.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo dopravy chce zakázat pohyb vozítek Segway po chodnících Foto: Vozítka Segway na Mánesově mostě v Praze Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.