Minipivovarům se v Česku daří, jejich počet vzrostl loni o čtvrtinu

Za poslední rok se v Česku zvýšil počet minipivovarů zhruba o čtvrtinu na 270. Jejich celková produkce se pak zvýšila o 30 procent. I přes skutečnost, že jejich počet převyšuje zhruba šestkrát počet velkých pivovarů, tak se jejich podíl na výrobě piva v Česku podle Českomoravského vazu minipivovarů odhaduje zhruba na jedno procento. 

Malé restaurační pivovary nemohou velkým výrobcům konkurovat z hlediska množství vyrobeného piva a ceny. Jejich pivo je v průměru o deset až 50 procent dražší, než pivo od velkých výrobců. Minipivovary se proto snaží zákazníky lákat na jiný typ piva, než je světlý ležák, který je v Česku i celosvětově nejrozšířenější. Díky malým vyráběným objemům mohou více experimentovat a vařit speciály či ochucená piva.

Nejmenší pivovarům se na trhu daří navzdory tlaku velkých pivovarů, z nichž mnohým v posledních letech prodeje klesají či stagnují. „Velké pivovary se zahraničním kapitálem jsou účinně propagovány v televizních reklamách a mohou finančně přímo ovlivňovat restaurace,“ uvedl prezident svazu Jan Šuráň. Záleží pak podle něj na tom, jaký má konkrétní minipivovar v daném regionu postavení, a jak dokáže tlaku velkých výrobců odolávat. „Nyní se jim ale blýská na lepší časy, jelikož malé a velké pivovary zakopaly pomyslnou válečnou sekeru a hodlají v zájmu oboru spolupracovat,“ dodal.

Údaje o loňské produkci českého pivovarnictví nejsou dosud k dispozici, v loňském prvním pololetí vzrostla meziročně o tři procenta. Na českém trhu se prodalo meziročně o 175 000 hektolitrů piva více a vyvezlo se o 51 000 hektolitrů piva více než za stejné období předchozího roku.

Předloni české pivovary uvařily 19,3 milionu hektolitrů piva, o 0,6 procenta meziročně více. Domácí spotřeba meziročně klesla o 1,1 procenta, vývoz vzrostl meziročně o devět procent. Na výrobě piva se předloni podílelo šest velkých pivovarských společností, 29 samostatných pivovarů a dalších zhruba 215 minipivovarů a restauračních pivovarů.

 

Zdroj: ČTK

 

Minipivovarům se v Česku daří, jejich počet vzrostl loni o čtvrtinu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.