Miller: V USA se stále mluví o odvolání Trumpa, jeho včerejší projev bylo ale těžké kritizovat

První zahraniční cesta amerického prezidenta Donalda Trumpa probíhá v situaci, kdy se šéf Bílého domu na domácí scéně potýká s ostrou kritikou. Ve Spojených státech se jeho jméno skloňuje spolu s impeachmentem kvůli údajným vazbám na Rusko. Podle americké zpravodajky rádia Zet Hedviky Miller tamní média očekávají na jeho cestách další přešlapy a fiaska, kterými se může Trump ještě více zkompromitovat. Trumpův projev v saúdskoarabském Rijádu bylo ale podle ní těžké kritizovat.

Americký prezident strávil víkend v Saúdské Arábii, kde se zúčastnil arabsko-islámsko-americkém summitu, kde stál před více než padesáti vůdci nejvýznamnějších muslimských zemí. Zde také přednesl svůj očekávaný projev. „Podle pozorovatelů se jednalo o dobrý projev, Trump zněl prezidentsky, zdůrazňoval potřebu sjednocení v boji proti extremismu, zdůraznil také to, že Američané nabízejí Saúdské Arábii partnerství a nejsou tu proto, aby určovali jak žít, co dělat, nebo kým být,“ uvedla Miller.

Dnes pak Trump zamířil do Izraele odkud ve středu poletí do Vatikánu na setkání s papežem Františkem a ve čtvrtek ho v Bruselu čeká schůzka s představiteli Evropské unie. 

Americký prezident ale podniká své zahraniční návštěvy v době, kdy na domácí scéně čelí tlaku kvůli odvolání ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, aniž by před odletem vybral jeho nástupce, jak sliboval. Comey měl na starosti vyšetřování o možném vlivu ruských státních úředníků, diplomatů nebo tajných služeb do loňské volební kampaně. Jeho odvoláním se ta Trump vystavil podezření, že chce toto vyšetřování smést pod stůl. Trump údajně Comeyho při soukromé schůzce v Bílém domě požádal, aby vyšetřování ruské aféry „nechal být“. Comey si podle svého zvyku po schůzce pořídil písemný záznam rozhovoru. Podle právních expertů je takový dokument důležitý; americké soudy obvykle zápisky agentů FBI považují za hodnověrný důkaz.

Související: „Trumpovi kritici přirovnali odvolání Comeyho k aféře Watergate,“ říká Miller

Právě tento skandál stále rezonuje v amerických médiích. „Jak už jsme několikrát zmínili, americká média jsou pravicová nebo levicová a někdy to je jako sledovat dvě různé události, dva různé světy. Zatímco ta pravicová se snažila hodnotit kladně Trumpův začátek cesty, potažmo jeho první projev, levicová média se soustředila na to, jak je Trump špatný prezident a jak bude probíhat vyšetřování jeho údajných vazeb na Rusko,“ uvedla Miller.

Comey bude o celé události vypovídat před Senátem 29. května. Celou kauzu pak bude vyšetřovat bývalý ředitel FBI Robert Muiller, který byl ve funkci ještě 12 let před Comeym. „Američané mu věří. Hlavně tomu, že je nezávislý,“ podotkla Miller.

Hovoří se i o impeachmentu

Řadoví Američané podle Miller celou situaci vnímají jako národní ostudu. Kritizují pak samotná americká média, že přispívají k chaosu. Zároveň jich je ale je poměrně vysoký počet, kteří volají po odvolání Trumpa z funkce. Miller například zmínila sociální sítě skupiny Ocuppy Democrats s 7,5 miliony příznivci, které to požadují okamžitě. „Pak tady jsou lidé, kteří sice nikdy nebyli jeho příznivci, ale respektují ho jako prezidenta a schvalují impeachment jen v situaci, kdy se skutečně prokáže, že byl součástí něčeho nelegálního,“ řekla Miller s tím, že stejného názoru pak jsou i někteří jeho sklaní příznivci. Zda byl Trump skutečně součástí velezrady zůstává v USA velkým otazníkem a zdrojem napětí.

 

 

Celý rozhovor s americkou zpravodajkou rádia Zet Hedvikou Miller si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Miller: V USA se stále mluví o odvolání Trumpa, jeho včerejší projev bylo ale těžké kritizovat Foto: Donald TRUMP; Zdroj: Evan El-Amin / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BBC: Švýcaři řekli „ne“ jaderné energii

  Společnost ·

  Švýcaři v nedělním referendu odhlasovali postupné ukončení jaderné energie, která by následně měla uvolnit cestu obnovitelným zdrojům. Více než 58 procent lidí se vyjá…

 2. KLDR informovala o úspěšném testu rakety

  Společnost ·

  Severní Korea potvrdila, že „úspěšně“ odpálila balistickou střelu středního doletu. Testu se zúčastnil i vůdce Kim Čong-un. Systém má být nyní připraven k vojenskému v…

 3. TPP bude pokračovat bez USA

  Byznys ·

  Jedenáctka zbylých zemí Transpacifického partnerství (TPP) se dohodla, že bude směřovat ke konečné dohodě o vzájemném volném obchodu bez Spojených států. Vedoucí Úřadu…

 4. KLDR znovu provokuje, odpálila další raketu

  Společnost ·

  Severní Korea dnes odpálila neidentifikovatelnou střelu. Podle tiskových agentur o tom bez dalších podrobností informovali zástupci jihokorejské armády. Raketa byla vy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.