Miller: Nic nenasvědčuje tomu, že by Commeyho výpověď měla stát Trumpa funkci

Minulý týden Spojené státy sledovaly výpověď bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho před speciálním výborem Senátu. Ten v ní oznámil, že je přesvědčen o vlivu Ruska na loňské americké volby. Podle americké zpravodajky rádia Zet Hedviky Miller to však zatím vypadá, že Comey ve své výpovědi neprozradil nic zásadního, co by mohlo rozpohybovat Trumpův impeachment. Upozornila i na to, že nátlak médií na Američany je v této věci doslova vyčerpávající. Naopak jiným důležitým tématům média nevěnují pozornost.

Celá kauza je podle Miller v USA stále velkým tématem. Rozhořela se přitom minulý měsíc, když Trump odvolal Comeyho z funkce. Prezident své rozhodnutí zdůvodnil tím, že v nyní již bývalého ředitele FBI ztratil důvěru a že ho chtěl zbavit funkce již delší dobu. Rozvířil tím ale spekulace, že Comeyho odvolání souvisí s vyšetřováním bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli svým nejasným vazbám na Rusko. Comeyho čtvrteční výpověď sledovali jak Trumpovy odpůrci, tak i příznivci. „Lidé se dokonce scházeli v restauracích a barech, a to už v deset ráno, to je doba kdy to slyšení začalo,“ řekla.

Každý se pak na Comeyho výpověď dívá jiným pohledem. „Zatím to vypadá, že na schůzkách Comeyho s Trumpem v podstatě prezident nenařizoval nic direktivně nebo nevyhrožoval. Žádal sice o loajalitu pro poradce Flynna, ale to se nadá určit jako porušení zákona - cituji jen místní média. Naopak konzervativci hovoří o tom, že zákon mohl porušit právě Comey, protože vydal své zápisky médiím. Jednalo se o pracovní setkání s prezidentem,“ uvedla Miller.

Vyšetřování navíc ještě nekončí. Už zítra stane před senátním výborem ministr spravedlnosti Jeff Session, který chce reagovat na Comeyho výroky. Zatím není jasné, jestli ministr bude vypovídat veřejně nebo za zavřenými dveřmi. „Tento vrcholný politik čelil nátlaku demokratů, kteří ho žádali aby odstoupil z funkce kvůli tomu, že se dvakrát sešel s ruským velvyslancem Kisljakem během volební kampaně. Je to Trumpův člověk a bude jistě stát na jeho straně, možná se také bude muset bránit a vysvětlovat, proč se s velvyslancem v době voleb sešel,“ poznamenala americká zpravodajka.

Miller také poznamenala, že mediální tlak aféry na obyčejné Američany je enormní. Věnují se především kontroverzním situacím kolem prezidenta Trumpa a na jiná témata jim nezbývá čas a prostor. „Jen v menších podtitulcích pak jsou takové skutečnosti, že třeba newyorská burza dosáhla už několikrát svého maxima, snižuje se nezaměstnanost, administrativa pracuje ne lepší infrastruktuře, musí také najít náhradu za nevyhovující zdravotní pojištění Obamacare,“ řekla. 

 

 

Hedvika Miller je americká zpravodajka rádia Zet. Každé pondělí shrnuje a komentuje aktuální dění v USA. Celý rozhovor s Hedvikou Miller si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Miller: Nic nenasvědčuje tomu, že by Commeyho výpověď měla stát Trumpa funkci Foto: Donald TRUMP; Zdroj: lev radin / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Toyota prodala svůj zbývající podíl v Tesle

    Byznys ·

    Japonská automobilka Toyota Motor prodala svůj zbývající podíl 1,43 procenta v americkém výrobci elektrických aut Tesla. Toyota byla jedním z prvních investorů v Tesle…

  2. Trump odvolá vstřícné kroky vůči Kubě

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump příští týden odvolá některá vstřícná opatření vůči Kubě, která před třemi lety v rámci normalizace vztahů zavedl jeho předchůdce Barack…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.