Miami nařídilo kvůli Irmě evakuaci, další americké státy vyhlásily stav nouze

Miami, které je největším městem na jihovýchodě Floridy, a také přilehlý okres Miami-Dade nařídily kvůli blížícímu se hurikánu Irma evakuaci. Opustit své domovy musejí obyvatelé pobřežních oblastí a také ostrovů, jako jsou například Miami Beach nebo Key Biscayne. Miami, které úder živlu očekává v noci na neděli, prozatím zřídilo čtyři nouzová ubytovací střediska. Evakuace byla nařízena i na floridských ostrovech Florida Keys.

Povinný odchod z domovů v oblasti Miami se týká i lidí, kteří žijí v mobilních domech či karavanech. Nařízení začíná platit od 07:00 místního času (13:00 SELČ). Úřady rovněž vyzvaly obyvatele zón, na které se evakuace nevztahuje, aby zabezpečili své nemovitosti a aby se připravili na řádění živlu.

"Pokud nebudete dbát na varování a pokud se nepodrobíte nařízené evakuaci, ocitnete se v problémech a já vám nemohu slíbit, že se k vám (s pomocí) dostaneme," upozornil obyvatele Carlos Gimenez, který stojí v čele okresu Miami-Dade.

Miami bezplatně uvolnilo k parkování všechny městské garáže s výjimkou radniční. Jedno ze čtyř městských nouzových ubytovacích středisek přijímá i zvířata.

Na Florida Keys nařídily úřady turistům, aby souostroví opustili. Toto opatření následně vyvolalo na silnici, která ostrovy spojuje s pevninou dopravní zácpy. Ze souostroví dosud podle úředních odhadů odešlo nejméně 25.000 lidí.

Na obyvatele se Floridy se s varováním obrátil i guvernér Rick Scott. Ten vyzval, aby lidé, kteří žijí v předpokládané trase hurikánu a které úřady k odchodu vyzvaly, aby ihned nařízení splnili. Řekl také, že během dneška sice nečeká nedostatek pohonných hmot u čerpacích stanic, přesto by si motoristé měli natankovat jen tolik, kolik nezbytně potřebují.

Hurikán Irma je nejsilnějším hurikánem v oblasti za poslední desetiletí. Rychlost větru v nárazech dosahuje 290 kilometrů v hodině. Živel se dnes ráno SELČ nacházel severně mezi Portorikem a Dominikánskou republikou a postupoval severozápadním směrem rychlostí 26 kilometrů v hodině.

Po Floridě vyhlásily kvůli očekávanému úderu hurikánu Irma stav nouze i americké státy Georgia, Jižní Karolína a Severní Karolína. Některé oblasti, kde nyní stav nouze platí, přitom byly silným hurikánem zasaženy před více než sto lety, uvedla agentura AP. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) dnes oznámilo, že Irma zřejmě ještě před vstupem nad floridskou pevninu zeslábne na druhý nejsilnější stupeň.

 

Zdroj: ČTK

Miami nařídilo kvůli Irmě evakuaci, další americké státy vyhlásily stav nouze Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Merkelovou na východě Německa vypískali

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová zažila ve středu patrně nejhorší den předvolební kampaně, když ji v saském Torgau a braniborském Finsterwalde její odpůrci vypískali…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.