Meziroční růst cen v květnu stoupl na 2,4 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 2,4 procenta z dubnových dvou procent. Rostly hlavně ceny potravin, zdražování pohonných hmot zpomalilo. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Meziroční inflace tak byla o 0,2 procentního bodu nižší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v květnu stouply o 0,2 procenta.

Data podle analytiků ukazují, že inflace i ve zbytku roku zůstane nad dvěma procenty. Centrální banka tak podle nich začne úrokové sazby zvyšovat ve druhé polovině letošního roku.

„Silnější koruna zatím růst cen viditelně nebrzdí. I v dalších měsících bude inflace nad inflačním cílem centrální banky. Ve druhé polovině roku začne centrální banka diskutovat zvýšení úrokových sazeb. První zvýšení sazeb po téměř deseti letech lze tedy čekat nejspíše v listopadu,“ uvedla například hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

V následujících měsících by tak podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka měla inflace setrvat v rozmezí dvou až 2,5 procenta.

Oproti loňskému květnu stouply třeba ceny vajec o 17,5 procenta, másla o 16,4 procenta nebo cukru o 19,6 procenta. Klesly naopak ceny tepla a teplé vody o 2,3 procenta.

Meziroční inflace zrychlila oproti dubnu například u pečiva na 9,5 procenta, u masa na 5,6 procenta, u mléka na 5,2 procenta a u sýrů na 14,3 procenta. Zpomalení růstu zaznamenali statistici u pohonných hmot z 12,6 procenta v dubnu na 7,8 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Meziroční růst cen v květnu stoupl na 2,4 procenta Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Libra se po volbách propadla o dvě procenta

    Byznys ·

    Britská libra se v reakci na překvapivě slabý výsledek konzervativců v předčasných parlamentních volbách propadla vůči dolaru až o dvě procenta na nejnižší úroveň od d…

  2. Pravidla agenturního zaměstnávání se zpřísní

    Byznys ·

    Senát schválil zpřísnění pravidel agenturního zaměstnávání. Agentury budou muset zaplatit půlmilionovou kauci, pokud budou chtít nabízet své služby. Počítá s tím novel…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.