Mezinárodním věřitelům přišel dopis od Tsiprase, Řecko přijme téměř všechny požadavky

Řecký premiér Alexis Tsipras slíbil mezinárodním věřitelům splnit téměř všechny jejich podmínky, které zaručí zadlužené balkánské zemi další finanční pomoc. Podle deníku Financial Times informace vyplývají z dopisu, který Tsipras odeslal Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), Evropské centrální bance (ECB) a Evropské komisi v úterý večer. Dopis má podpořit nejnovější žádost řecké vlády o třetí záchranný program dosahující objemu 29,1 miliardy eur (793 miliard korun). 

Tsipras „přijme všechny podmínky věřitelů, které byly na stole o víkendu, jen s několika malými změnami“, píše se ve dvoustránkovém dopise, který britský list získal. Zpráva o ústupcích řeckého premiéra vedla na finančních trzích ke zrychlenému oživení cen evropských akcií a dluhopisů zranitelných zemí eurozóny a také smazala ztráty eura proti ostatním měnám.

Tsiprasův dopis podle Financial Times slibuje, že Řecko přijme všechny navrhované změny systému daně z přidané hodnoty (DPH), až na zrušení slevy pro řecké ostrovy. V citlivé otázce úspor v důchodovém systému Tsipras pouze žádá, aby požadovaný sedmiletý postup prodlužování věku odchodu do penze až na 67 let nezačal hned, ale až v říjnu. Požádal rovněž o možnost pomalejšího odstraňování příplatku pro nejchudší důchodce.

„Helénská republika je připravena přijmout tuto dohodu s následujícími dodatky a vyjasněními jako součást prodloužení končícího (záchranného) programu, o který jsme požádali v úterý 30. června,“ píše se podle Financial Times v dopise.

Ve středu budou o Řecku jednat ministři financí eurozóny, telekonferenci ale přesunuli z dopoledne až na 17:30. Euroskupina má na programu právě nový návrh řecké vlády, která v úterý požádala eurozónu o nový záchranný program na dva roky, jehož součástí by bylo i zmírnění řeckého dluhu.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v noci na dnešek potvrdil, že Řecko neuhradilo splatnou dlužnou částku 1,2 miliardy SDR (měnová a účetní jednotka MMF nazvaná zvláštní práva čerpání), což podle aktuálního kurzu odpovídalo částce 1,51 miliardy eur (asi 41 miliard korun). O půlnoci vypršel i prodloužený mezinárodní záchranný program pro zadlužené Řecko.

 

Zdroj: ČTK

Mezinárodním věřitelům přišel dopis od Tsiprase, Řecko přijme téměř všechny požadavky Foto: Shutterstock.com: Řecký premiér Alexis Tsipras

reklama

Další články

  1. Agentury Fitch a S&P dále snižují rating Řecka

    Byznys ·

    V důsledku krachu jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli snížila v úterý mezinárodní ratingová agentura Fitch hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.