Mezinárodní srovnání české vědy: Vysoké školy se výrazně nelepší

Na konci září zveřejnil portál Times Higher Education (THE) žebříček nejlepších světových univerzit. O první desítku míst se letos dělí tři britské a sedm amerických vysokých škol. Jak si vedou české univerzity? Tak na to odpovídal na Youradio News Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Na prvním místě se už potřetí v žebříčku umístila University of Oxford, druhá University of Cambridge a třetí je Stanford University.

Česko má tento rok mezi 1250 nejlepšími univerzitami světa čtrnáct zástupců. Nejlépe se umístila tradičně Univerzita Karlova - stejně jako loni obsadila 401. – 500. místo. Masarykova Univerzita si oproti loňskému roku mírně pohoršila a společně s Univerzitou Palackého v Olomouci se umístila na 601. – 800. pozici. Do první tisícovky se vešlo ještě pět českých vysokých škol.

Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz k dodává k metodologii, že „tento žebříček hodnotí vysoké školy na základě 13 vybraných indikátorů. Ty posuzují výuku (30 %), vědecký výkon (30 %), citace (30 %), mezinárodní atraktivitu (7,5 %) a transfer znalostí a spolupráci s aplikační sférou (2,5 %). Takže vidíme, vědecký výkon je velmi důležitý – je to nejméně 60 procent“.

Překvapivě pozitivní výsledky České republiky přinesl žebříček Nature Index – ten sleduje vysoce kvalitní publikace ve vybraných časopisech. Mezi lety 2015 a 2017 se Česká republika zařadila mezi 6 zemí, které si nejvýrazněji polepšily. Na výsledku se výrazně podílela Akademie věd ČR, která se za rok 2017 umístila mezi vládními institucemi z celého světa na 19. místě.

„Nějaké zásadní zlepšení – jak v postavení českých vysokých škol v globální konkurenci, tak ve  vědeckém výkonu – například v horizontu 5 let bohužel nevidím. Mnoho energie se místo na dobrý výzkum vydává na administraci a politiku“, dodává Aleš Vlk.

 

 

Zdroj: YRN

Mezinárodní srovnání české vědy: Vysoké školy se výrazně nelepší Foto: YRN

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.