Mezinárodní hudební festival v Brně hostí ruského dirigenta Gergijeva

Mezinárodní hudební festival Moravský podzim je jedním z největších svátků klasické hudby v Brně. Cílem festivalu je představit v Brně hudebníky s mezinárodním renomé – sólisty, dirigenty, komorní soubory, orchestry a sbory. Letos hostí ruského dirigenta Valerije Gergijeva, Londýnský symfonický orchestr, klavíristu Borise Berezovského a trumpetistu Gábora Boldoczkého. Festival trvá do 8. listopadu.

Letos se koná 47. ročník a festival čeká několik změn. Kromě toho, že se poprvé uskuteční v režii Filharmonie Brno, je novinkou dvouletá periodicita konání festivalu.

Dramaturgie festivalu klade důraz na neotřelost koncertních programů. „Všechno bude gradovat o polském víkendu (2. 11.), kdy přijede polský rozhlasový orchestr z Katovic s krásným programem Henryka Góreckého. Nikdo se nemusí bát, je to opravdu přístupná symfonie, dokonce jedna z nejprodávanějších nahrávek 90. let v klasické hudbě,“ řekla manažerka festivalu Lucie Šnajdrová.

V roce 2013 festival připomene 200 let od narození dvou velkých tvůrců romantické opery, Richarda Wagnera a Giuseppa Verdiho. Prostor poskytne i klasikům hudby 20. století, mj. Sergeji Prokofjevovi (60 let od úmrtí), Francisi Poulenkovi, Paulu Hindemithovi (oba 50 let od úmrtí), či polským velikánům Witoldu Lutosławskému (100 let od narození), Henryku Góreckému a Krzysztofu Pendereckému (oba 80 let od narození).

Závěrečný koncert 47. ročníku festivalu obstará 8. listopadu Londýnský symfonický orchestr s dirigentem Valerijem Gergijevem (na snímku). Při svém jediném vystoupení v Česku provede slavnou Fantastickou symfonii Hectora Berlioze i další skladby téhož autora. Zazpívá mezzosopranistka Karen Cargillová.

Mezinárodní hudební festival v Brně hostí ruského dirigenta Gergijeva Foto: ctk.cz

reklama

Další články

  1. Americký AT&T se zajímá o převzetí Vodafonu

    Byznys ·

    Největší americký telekomunikační operátor AT&T zkoumá několik strategií vedoucích k případnému převzetí britského mobilního operátora Vodadone Group v následuj…

  2. Facebook zvýšil čtvrtletní zisky o 60 procent

    Byznys ·

    Největší světová internetová sociální síť Facebook ve třetím čtvrtletí pokračovala v přesunu z loňských ztrát do vysokého zisku. Čtvrtletní výnosy se zvýšily o 60…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.