Mezi Zemanem a Babišem je podle Sobotky „mocenský pakt“

Mezi prezidentem Milošem Zemanem a vicepremiérem Andrejem Babišem existuje podle premiéra Bohuslava Sobotky „mocenský pakt“. „Oni se vzájemně tolerují, nekomentují svoje excesy, čas od času se podpoří,“ řekl Právu Sobotka, který prezidentovi navrhl Babišovo odvolání z vlády. Babiš obvinění uváděná jako důvody, proč má být odvolán, odmítá. Zeman Sobotku kritizoval.

„Je tady mocenský pakt mezi Bohuslavem Sobotkou a (předsedou TOP 09) Miroslavem Kalouskem,“ reagoval na twitteru na Sobotkovo vyjádření mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Sobotka mluvil o mocenském paktu Babiše se Zemanem v rozhovoru pro dnešní vydání deníku Právo. Podle premiéra se Zeman a Babiš vzájemně podporují a nekomentují svoje excesy. „Pan Sobotka uzavřel pakt se mnou. Ten pakt se jmenuje koaliční smlouva, kterou on a jeho ministři kontinuálně porušují,“ sdělil Babiš. Sobotka podle něj „uzavřel pakt s panem (předsedou TOP 09 Miroslavem) Kalouskem“.

Obdobně komentoval Sobotkův výrok mluvčí prezidenta. „Pan premiér vede vládu, která je složená z ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, takže to byl pan premiér, který uzavřel pakt s Andrejem Babišem. To, že ho teď vypovídá, je pouze účelová záležitost,“ řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček České televizi. Na twitteru Ovčáček uvedl, že „je tady mocenský pakt mezi Bohuslavem Sobotkou a Miroslavem Kalouskem“.

„Dnes chce pan Kalousek podpořit menšinovou vládu pana Sobotky, kde nebudu já. Tak o jakém paktu tady pan premiér mluví?“ prohlásil Babiš. Kalousek ale v pátek novinářům řekl, že TOP 09 vládu nepodporuje. Pouze by TOP 09 nevyslovila vládě nedůvěru, byť by byla menšinová. Důvodem je podle Kalouska to, aby se rozhodujícím hráčem nestal prezident Zeman.

Sobotka v minulých dnech oznámil, že podá demisi, aby otevřel cestu k řešení situace kolem ministra financí Babiše. Podle premiéra je Babiš zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. Zeman uvedl, že by měl z vlády odejít pouze premiér. To by podle Sobotky nevyřešilo příčinu vládní krize. Proto premiér v pátek oznámil, že demisi nepodá a poslal Zemanovi návrh na Babišovo odvolání.

 

Zdroj: ČTK

Mezi Zemanem a Babišem je podle Sobotky „mocenský pakt“ Foto: Cylonphoto / Shutterstock.com: Premiér Bohuslav Sobotka

reklama

Další články

  1. Sobotka si demisi rozmyslel. Odvolá Babiše

    Společnost ·

    Premiér Bohuslav Sobotka dnes odešle prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše z vlády. Uvedl to dnes na tiskové konferenci zárove…

  2. Prezidentská kampaň ve Francii končí

    Společnost ·

    Dnešní půlnocí ve Francii skončí kampaň před prezidentskými volbami, které se konají v neděli. V nich se naposledy střetnou centrista a bývalý člen dosluhující sociali…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.