Mezi možnými kandidáty ČSSD na post ministra práce převažují ženy

Ministrem práce za ČSSD by se mohla stát žena. Mezi případnými kandidujícími na ministerskou funkci je převaha žen. Po dnešním jednání stranického grémia to novinářům řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Jména možných šéfek či šéfů resortu práce nechtěl uvést.

Mezi kandidáty mají ženy silné zastoupení. Je to několik žen a nějaký muž. Je tam v této chvíli převaha žen, řekl Zaorálek. Podle něj jsou na stole jména "tří čtyř kandidátů, mezi kterými jde určitě vybrat". Zaorálek dodal, že se vedení strany "rozhlíží po regionech" a političkách a politicích, kteří se věnují sociální problematice. Předseda strany Bohuslav Sobotka bude s adeptkami či adepty ještě jednat. Rozhodnutí by mělo padnout do pátku.

Dosavadním kandidátem na ministra práce byl radní z kraje Vysočina Petr Krčál (ČSSD). Nominace se z osobních důvodů vzdal. Sobotka už v úterý řekl, že bude možného šéfa či šéfku resortu hledat v regionech.

"Není to (výběr kandidátů) ukončeno, pan předseda bude teprve s možnými potenciálními kandidáty jednat," řekl ČTK Štěch, který jednání grémia kvůli osobním záležitostem opustil před jeho skončením. Jména jsou podle něj víc než tři a je z čeho vybírat. "Jsem přesvědčen, že do konce týdne bude mít pan předseda kvalitní návrh," uvedl Štěch.

Do ministerského křesla by mohla usednout třeba šéfka Oranžového klubu Zuzana Jentschke Stöcklová. Jako středočeská radní pro sociální politiku působila v letech 2009 až 2012. Nyní je asistentkou senátora Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Sdružení Oranžový klub, v jehož čele Jentsche Stöcklová stojí, prosazuje rovné zastoupení žen a mužů. Odbornou stranickou mluvčí pro lidská práva a rodinu je Michaela Marksová Tominová. V minulosti působila na ministerstvu práce jako šéfka odboru, zkušenosti má i z komunální politiky. Jihočeská vicehejtmanka Ivana Stráská byla jednu dobu stínovou ministryní práce ČSSD. Věnovala se problematice sociálních služeb.

Stínovým ministrem práce byl dosud Roman Sklenák. Stal se ale předsedou poslaneckého klubu ČSSD. Zmínil se o tom, že by preferoval tuto práci. Původně se mluvilo o tom, že v čele resortu by mohl být expremiér Vladimír Špidla, který ministerstvo řídil v letech 1998 až 2002. Ten se ale nakonec stane šéfem Sobotkových poradců.

Krčálovi tragicky zemřel bratr a jeho manželka podstoupila léčbu onkologického onemocnění, radní se proto chce věnovat rodině. Sobotka jeho rozhodnutí respektuje. ČTK řekl, že nový šéf resortu by měl znát praktické dopady pravicových sociálních reforem. Rád by našel kandidáta, který v krajích poznal důsledky vedení ministerstva předchozím šéfem úřadu Jaromírem Drábkem (TOP 09).

Zdroj: ČTK

Mezi možnými kandidáty ČSSD na post ministra práce převažují ženy Foto: CTK.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.