Mexické zemětřesení si vyžádalo 245 obětí, snaha o záchranu dětí pokračuje

Počet obětí úterního zemětřesení v Mexiku ve čtvrtek stoupl na 245. Další zhruba dvě tisícovky lidí byly zraněny. Téměř polovina z celkového počtu obětí připadá na metropoli Mexiko, v němž pokračuje úsilí záchranářů o vyproštění případných přeživších. Hlavní pozornost je upřena na snahy o záchranu jedné až pěti dětí, jež mohly přežít zřícení základní školy na jihu metropole. Tragédie vyvolala vlnu solidarity ze zahraničí i z celého Mexika. Navzdory zemětřesení se má podle plánu 29. října uskutečnit Velká cena Mexika formule 1, zatímco nejvyšší fotbalové soutěže se v příštích týdnech hrát nebudou.

Záchranářům se od úterních otřesů podařilo dostat ze sutin nejméně 52 lidí a záchranáři a úřady věří, že nejde o konečný počet, i když jim práci zkomplikoval déšť. Mexický starosta ve čtvrtek informoval, že z jedné zřícené kancelářské budovy byli téměř 36 hodin po zemětřesení vyproštěni tři živí lidé: dvě ženy a muž.

Pokračuje také mediálně sledované úsilí o záchranu až pěti dětí v Rébsamenově škole. „Viděl jsem pět živých dětí, ale jsou uvězněny mezi kovovými výztužemi,“ řekl agentuře AFP pod podmínkou anonymity jeden z příslušníků civilní obrany.

Na místě je na 500 záchranářů. „Jsem v pořádku, jsem tu se čtyřmi dětmi, pomozte nám, máme žízeň,“ napsala prý Fátima, jedna z dívek, šest hodin po zemětřesení svým rodičům. S jinou holčičkou, kterou deník El Universal identifikoval jako osmiletou Fridu, navázali záchranáři i osobní kontakt. Volala prý na ně, že má žízeň a nemůže se hýbat.

Záchranáři ve čtvrtek ze sutin školní budovy vyprostili pouze tělo 58leté ženy, která ve škole pracovala. Ve škole na jihu metropole tak zemřelo nejméně 21 dětí a pět dospělých.

Celkový počet obětí mexického zemětřesení mezitím dosáhl nejméně 245, což zahrnuje i 115 mrtvých v hlavním městě. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto vyhlásil třídenní národní smutek.

Do země na pomoc míří týmy záchranářů, hasičů a specialistů se psy například z Chile, Panamy, Brazílie a Ekvádoru, ale také například z Izraele.

Samotní Mexičané okamžitě poté, co sami vyvázli z tragédie živí, začali spontánně pomáhat ostatním. Holýma rukama odklízeli trosky, aby pomohli najít přeživší, nosili záchranářům vodu a sendviče, nebo nabídli své skromné byty těm, jejichž domy byly poničeny.

„Vytryskly mi slzy do očí, bylo to velmi dojemné, jak uprostřed hrozného neštěstí lidé reagovali,“ řekla podle serveru BBC jedna z dobrovolnic Maricarmen Gonzálezová, která pomáhá v metropoli Mexiko.

Také na sociálních sítích začali lidé nabízet nejrůznější pomoc, ale také pátrali po svých blízkých, o nichž neměli zprávy. Zveřejnili tam například fotky dětí, které jejich rodiny hledají.

Kvůli zemětřesení budou mít v Mexiku pauzu vrcholné fotbalové soutěže, hrát se nebude v nejbližších dvou týdnech. Nejvyšší Liga MX se znovu rozběhne až 17. října, v druhé lize se první zápasy uskuteční 6. října.

Naopak Velká cena Mexika formule 1, která je na programu 29. října, se v plánovaný termín uskuteční.

 

Zdroj: ČTK

Mexické zemětřesení si vyžádalo 245 obětí, snaha o záchranu dětí pokračuje Foto: Jorge Xandoval‏ / Twitter

reklama

Další články

  1. Liftago se chystá expandovat do zahraničí

    Byznys ·

    Česká technologická firma Liftago, zabývající se zprostředkováním taxislužby, chystá expanzi do zahraničí. Bude tak moct učinit díky investici společnosti Incomming Ve…

  2. Alphabet má pravděpodobně zájem o firmu HTC

    Byznys ·

    Mateřská společnost firmy Google Alphabet má pravděpodobně zálusk o tchajwanského výrobce chytrých telefonů HTC. Důsledkem spekulací dojde k pozastavení obchodování s …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.