Metrostav usiluje o miliardové tendry v Polsku, založil kvůli tomu novou dceřinou firmu

Největší česká stavební firma Metrostav usiluje v Polsku o několik zakázek za miliardy korun. Založil kvůli tomu i místní dceřinou společnost Metrostav Polska Spolka Akcyjna. Ta už podala nabídku na výstavbu úseku metra ve Varšavě. Informoval o tom mluvčí společnosti František Polák. Společný podnik založil Metrostav i v Turecku.

Česká stavební firma o víkendu žila dokončením a předáním dvou velkých staveb. Zatímco v České republice všechnu pozornost strhlo otevření tunelového komplexu Blanka, v polském hlavním městě stavaři po 26 měsících prací předali modernizovanou část okruhu S8 a mostu Generála Stefana Grota-Roweckiego přes řeku Vislu investorovi. Tato stavba vyšla na zhruba pět miliard korun. Plný provoz začal v neděli v osm hodin večer.

V minulosti Metrostav v Polsku postavil například most v Chelmeku a dokončuje protipovodňová opatření na Kladské Nise. Kromě toho firma nabídla nejnižší cenu na modernizaci dálničního úseku S7 Gdaňsk - Elblag, což je aktuálně největší vypsaný projekt v Polsku za 1,65 miliardy zlotých (zhruba deset miliard korun). K podpisu kontraktu by mělo dojít v nejbližších týdnech. „Nadějně vypadá také účast společnosti i v dalším tendru na dopravní stavbu v polském hlavním městě za přibližně miliardu korun,“ uvedl Polák.

Firma aktivnějším působením na zahraničních trzích kompenzuje stále nízkou aktivitu tuzemského stavitelství. Kromě obchodních zastoupení k tomu využívá také místní dceřiné společnosti, například Metrostav Slovakia, Metrostav Deutschland GmbH či rakouskou BeMo Tunnelling GmbH. Ta se stala součástí skupiny v roce 2013.

Aktuálně Metrostav založil s tureckou firmou Ankara Insaat společný podnik, který se uchází o zakázky soukromých investorů a hledá uplatnění pro své lomy, obalovny, finišery, válce a další zařízení pro výstavbu dopravní infrastruktury. „Po uplynutí jednoho roku od založení se bude moci zúčastňovat též veřejných soutěží v Turecku,“ dodal Polák.

Skupina Metrostav tak nyní působí na Slovensku, Islandu, v Německu, Rakousku, Polsku, Turecku, Maďarsku, Švédsku, Bělorusku, Norsku a Finsku.

Metrostav je z pohledu tržeb jedničkou českého trhu i přesto, že firmě loni tržby klesly na 20,26 miliardy korun. Na výkonech skupiny se činnost v zahraničí loni podílela třiceti procenty. Společnost je od roku 1990 právním nástupcem národního podniku, který vznikl na začátku 70. let. Do skupiny Metrostav patří například i stavební firma Subterra, kapitálově propojena je také se společností Zakládání staveb.

 

Zdroj: ČTK

 

Metrostav usiluje o miliardové tendry v Polsku, založil kvůli tomu novou dceřinou firmu Foto: ČTK/Bouda Martin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.