Metro na novém úseku trasy A přepravilo první cestující

Na nové části pražského metra trasy A dnes od 15 hodin projeli první cestující. Šestikilometrový úsek se čtyřmi novými stanicemi dnes slavnostně otevřeli premiér Bohuslav Sobotka s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou a vedením dopravního podniku v nové stanici Nádraží Veleslavín. Premiér při otevření slíbil, že stát pomůže hlavnímu městu se zlepšováním dopravní infrastruktury, včetně výstavby dalších stanic metra, a s využíváním prostředků z Evropské unie.

Sobotka slíbil Praze pomoc státu i s modernizací železničního spojení na Letiště Václava Havla v Ruzyni, které by mělo navazovat na metro právě ve stanici Nádraží Veleslavín. Modernizace podle premiéra vyjde levněji než prodloužení metra na letiště. Nové stanice ale mají podle premiéra smysl, protože ulehčí povrchové dopravě a zajistí lepší spojení do motolské nemocnice.

Stavba začala v roce 2009 a vyjde zhruba na 20 miliard korun. V novém úseku metra vznikly čtyři zastávky - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Podobně jako u některých málo vytížených stanic na lince metra C budou soupravy i v prodlouženém úseku metra A jezdit v omezeném režimu. V některé časy tak pojede jen polovina souprav. Kritici tvrdí, že nasměrování metra do motolské nemocnice nebylo šťastnou volbou, zvlášť v situaci, kdy chybí přímé spojení na letiště. Město navíc oproti původním slibům nepostavilo u nových stanic ani jediné záchytné parkoviště.

Terčem kritiky je také stanice Nádraží Veleslavín kvůli chybějícím eskalátorům z vestibulu na povrch. Generální ředitel Dopravního podniku Jaroslav Ďuriš k tomu novinářům řekl, že bezbariérový vstup bude vybudován v rámci modernizace železničního spojení. Upozornil, že určité bariéry jsou i ve stanicích Florenc, Dejvická a Zličín a že Veleslavín má bezbariérový přístup v podobě výtahu. „Podle mě je to nafouknutý problém,“ uvedl Ďuriš. Plánovaní nosiči zavazadel, kteří budou prozatím pomáhat cestujícím na Ruzyň, jsou podle Ďuriše iniciativou letiště.

V úterý ráno se změní jízdní řády autobusů a tramvají, zejména na území Prahy 5 a 6. Cestující na letiště poprvé poveze autobusová linka číslo 119. Také další autobusy budou místo v zastávce Dejvická začínat a končit jízdu na Veleslavíně, popřípadě na Bořislavce.

Se zprovozněním zhruba šestikilometrového úseku metra sice nemělo vedení města takové potíže jako s přibližně stejně dlouhým silničním tunelem Blanka, přesto má i tato stavba svá úskalí. Problémy jsou s čerpáním přibližně sedmimiliardové evropské dotace. Kromě kontroly ministerstva financí se stavbou zabývá i Nejvyšší kontrolní úřad a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Pražské metro se třemi linkami ročně přepraví stovky milionů cestujících. V roce 2013 to bylo 584 milionů lidí, v průměru tedy 1,6 milionu denně. Vedení města dlouhodobě plánuje stavbu čtvrté trasy do Písnice, která bude označena jako D.

Stát se na dostavbě metra běžně finančně podílel ještě v 90. letech, kdy už podstatná část peněz šla z magistrátu a evropských fondů. Praha po roce 1990 do prodlužování metra investovala podle tisku bezmála 63 miliard korun. Sobotka pomoc státu přislíbil již loni v říjnu pro výstavbu trasy D.

 

Zdroj: ČTK

Metro na novém úseku trasy A přepravilo první cestující Foto: ČTK/Vondrouš Roman - A. Krnáčová, J. Ďuriš a B. Sobotka

reklama

Další články

  1. Hodinky od Apple zatím nesmí na švýcarský trh

    Byznys ·

    Ve Švýcarsku zatím nemůže americká společnost Apple uvést na trh své nové chytré hodinky Apple Watch, a to nejméně do konce letošního roku. Důvodem je spor o právo na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.