reklama

Merkelová uvítala pokračování velké koalice, opozice je kritická

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) v neděli sociálním demokratům gratulovala k rozhodnutí podpořit v referendu velkou koalici CDU/CSU a SPD. Těší se prý na další spolupráci. Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která bude nyní nejsilnější opoziční stranou, naproti tomu hovoří o katastrofě. Kritická je i strana Levice.

Mohlo by vás zajímat

„Gratuluji SPD k tomuto jasnému výsledku a těším se na další spolupráci k prospěchu země,“ citovala Merkelovou na twitteru její CDU, když se ukázalo, že se sociální demokraté pro pokračování dosavadní vlády vyslovili dvoutřetinovou většinou.

Za jediné správné a zodpovědné rozhodnutí označila krok SPD místopředsedkyně křesťanských demokratů Julia Klöcknerová. „Německo, jeho občané a Evropa čekají na stabilní vládu,“ zdůraznila. „Mám radost ze široké podpory členů SPD pro koaliční smlouvu. Je to dobré rozhodnutí pro Německo,“ uvedla zase na twitteru generální tajemnice CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, o níž se mluví jako o možné nástupkyni Merkelové.

Svou spokojenost neskrývají ani vedoucí představitelé sociální demokracie. „Jsem hrdý na sociálnědemokratickou stranu,“ uvedl na twitteru místopředseda Spolkového sněmu Thomas Oppermann‏, kterého překvapilo jak jasně spolustraníci velkou koalici podpořili. Další členové strany si zase pochvalují vysokou účast na referendu, která dosáhla 78,4 procenta.

Úplně jinak pokračování dosavadní vlády vidí AfD. „Katastrofa pro Německo!“ napsala na svém twitteru a doplnila to obrázkem šrámy poznamenané kancléřky Merkelové. Nejpozději v roce 2021, kdy se mají uskutečnit další volby, ale vládním stranám přijde účet, míní AfD.

„Promarněná šance. SPD se rozhodla proti vlastní obnově. My stojíme připraveni jako levicová alternativa,“ uvedl šéf opoziční Levice Bernd Riexinger. Generální tajemnice svobodných demokratů (FDP) Nicola Beerová zase podotkla, že sociální demokraté měli větší strach z nových voleb, než z dalšího oslabení uvnitř koalice vedené Merkelovou. Smířliví jsou ve svých výrocích představitelé Zelených.

 

 

Zdroj: ČTK

Merkelová uvítala pokračování velké koalice, opozice je kritická Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Německá kancléřka Angela Merkelová

reklama

Další články

  1. Na GDPR se chystá přes 80 % českých firem

    Byznys ·

    Přes 80 procent podnikatelů se již připravuje na nově ukládané povinnosti vyplývající z evropské směrnici o ochraně osobních údajů (GDPR). Ta by měla vstoupit v platno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.