Merkelová zamítla seškrtání řeckého dluhu, uvažuje o snížení úrokových sazeb

Německá kancléřka Angela Merkelová se v neděli znovu vyjádřila negativně k variantě seškrtání řeckých dluhů. Za situace, kdy Řecko bude plnit podmínky nového záchranného programu, ale bude ochotna jednat o snížení úrokových sazeb nebo o prodloužení splatnosti.

„Řecko už získalo úlevy. Měli jsme tu dobrovolné seškrtání dluhu soukromými věřiteli, poté jsme prodloužili termíny splatnosti a snížili úrokové sazby. Nyní můžeme o takovýchto možnostech znovu jednat,“ řekla Merkelová v rozhovoru s německou televizí ARD.

Kancléřka nicméně upozornila, že „klasické seškrtání 30 či 40 procent dluhu není v měnové unii možné“. Dodala, že o případných změnách splatnosti a úroků lze jednat až poté, co Řecko úspěšně projde první kontrolou nového záchranného programu.

Na nové finanční pomoci v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun) se Řecko s eurozónou předběžně dohodlo v pondělí 13. července. Německý parlament pak v pátek spolkové vládě schválil další jednání o podrobnostech záchranného programu.

Z průzkumu agentury YouGov citovaného listem Die Welt nicméně vyplývá, že více než polovina Němců považuje plánovaný záchranný program pro Řecko za špatný. A téměř polovina by si přála, aby zadlužené Řecko vystoupilo z eurozóny.

Kancléřka Merkelová v neděli rovněž uvedla, že nedávný návrh německého ministra financí Wolfganga Schäubleho na dočasné vystoupení Řecka z eurozóny a následný odpis dluhů už není předmětem jednání. „O této možnosti jsme diskutovali, ale rozhodli jsme se pro jinou variantu,“ řekla.

V Řecku se v pondělí po třech týdnech znovu otevřou banky, Řekové si však nadále budou moci vybírat pouze omezené množství hotovosti. „Tohle není normální život, takže musíme (o záchranném programu) jednat rychle,“ uvedla Merkelová. Dodala, že německá vláda učiní vše, co je v jejích silách, aby dovedla jednání ke zdárnému konci. Bude však v jednáních „tvrdá“, aby zajistila, že řecká vláda dodrží dohodnuté podmínky.Zdroj: AP, Reuters, ČTK

 

Merkelová zamítla seškrtání řeckého dluhu, uvažuje o snížení úrokových sazeb Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hollande chce vládní kabinet pro eurozónu

    Společnost ·

    Francouzský prezident François Hollande se připojil k hlasům volajícím po vytvoření vládního kabinetu pro eurozónu. Jednotná vláda pro devatenáct zemí platících eurem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.