Merkelová se počtvrté v řadě stane německou kancléřkou

Angela Merkelová (CDU) by se ve středu již počtvrté za sebou měla stát německou kancléřkou. Při dopolední volbě ve Spolkovém sněmu podle všeho bez problémů získá nadpoloviční většinu hlasů poslanců. Již v podvečer by měla poprvé zasednout staronová vláda velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), která vznikne téměř šest měsíců po parlamentních volbách.

Hlasování ve Spolkovém sněmu, které začne po 9:00, by nemělo přinést žádná překvapení. Strany velké koalice totiž v parlamentu disponují pohodlnou většinou 399 ze 709 křesel. Ke zvolení šéfem vlády je potřeba alespoň 355 hlasů.

Po očekávaném zvolení kancléřkou ve středu Merkelovou čeká několik cest mezi budovou Spolkového sněmu a nedalekým sídlem prezidenta. V 11:00 ji tam do funkce jmenuje hlava státu Frank-Walter Steinmeier, o hodinu později pak Merkelová složí přísahu do rukou předsedy Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho. Odpoledne stejnou cestu vykoná se členy své vlády.

Když se Merkelová stane kancléřkou, vyrovná se velikánům německé poválečné politiky Konradu Adenauerovi a Helmutu Kohlovi, kteří také po vyhraných volbách čtyřikrát usedli do čela vlády.

 

 

Zdroj: ČTK

Merkelová se počtvrté v řadě stane německou kancléřkou Foto: 360b / Shutterstock.com: Německá kancléřka Angela Merkelová

reklama

Další články

  1. V 76 letech zemřel známý fyzik Stephen Hawking

    Tech ·

    Ve středu zemřel světoznámý britský fyzik Stephen Hawking.Ten byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý. Informovala o tom Hawkingova rodina. Hawking, který byl po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.