Merkelová, Putin a Macron rozebírali v Hamburku situaci na Ukrajině

Německá kancléřka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin a francouzský prezident Emmanuel Macron se v sobotu v Hamburku shodli na důležitosti zavedení příměří na východní Ukrajině, jak s ním počítají takzvané minské dohody. Uvedl to mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

Lídři Německa, Ruska a Francie se na okraj summitu velkých světových ekonomik G20 sešli ke společné snídani. Žádný průlom se ale od jejich diskuse nečekal, čemuž podle německých médií odpovídá i to, že trvala jen asi 30 minut. Naproti tomu Putinova páteční schůzka s americkým prezidentem Donaldem Trumpem se z původně plánovaných zhruba 35 minut protáhla na dvě a čtvrt hodiny.

„Minské dohody jsou naplňovány příliš pomalu,“ uvedl po setkání mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který to podle agentury Reuters označil za zklamání. Měla by podle něj být přijata efektivní opatření, která povedou ke skutečnému příměří a která zajistí stažení vojenských prostředků z oblasti.

Ve schůzkách na okraj summitu v sobotu pokračoval i Putin, když jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Čekalo se, že budou diskutovat hlavně o situaci v Sýrii. K dalšímu bilaterálnímu jednání, jehož tématem byla mimo jiné pařížská dohoda o ochraně klimatu, se v sobotu sešel Macron s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Kromě toho, že se postavili za pařížskou dohodu, chtějí i podpořit spolupráci na projektech obnovitelných zdrojů energie.

Německo, Rusko a Francie jsou spolu s Ukrajinou součástí takzvaného normandského formátu, který je jednou z klíčových platforem pro politické řešení ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny. Ani jeho snahy ale zatím nevedly k zásadnímu pokroku při naplňování minských dohod, které počítají s příměřím.

Při bojích na východě Ukrajiny zahynulo během více než tři roky trvajícího konfliktu kolem 10 000 lidí. Ukrajina začátkem července uvedla, že boje s proruskými separatisty podporovanými Ruskem připravily o život nejméně 2700 ukrajinských vojáků. Celkové škody podle Kyjeva činí kolem 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč).

 

 

Zdroj: ČTK

Merkelová, Putin a Macron rozebírali v Hamburku situaci na Ukrajině Foto: ČTK/AP/Carsten Rehder

reklama

Další články

  1. Hackeři se nabourali do amerických elektráren

    Byznys ·

    Hackeři operující ve prospěch cizího státu se nabourali do nejméně tuctu amerických elektráren, včetně kansaské jaderné elektrárny Wolf Creek. Informovala o tom v páte…

  2. Jednání o sjednocení Kypru se nezdařilo

    Společnost ·

    Rozhovory o sjednocení etnicky rozděleného Kypru se po vyhrocené pozdně noční debatě nezdařilo. Novináře v Ženevě o tom v pátek nad ránem informoval generální tajemník…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.