Merkelová hodlá Trumpovi vysvětlit význam transatlantického spojenectví

Německá kancléřka Angela Merkelová chce na schůzce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem příští týden zdůraznit význam transatlantického spojenectví. Je to podle ní poklad, o který je třeba pečovat. V rámci debaty se ale nehodlá vyhýbat ani otázkám, které obě země rozdělují. Informovala o tom ve čtvrtek v Berlíně v rámci společné tiskové konference s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Merkelová zdůraznila, že cesta do Washingtonu bude jednou z jejích prvních od znovujmenování do funkce šéfky německé vlády. S americkým prezidentem se setká v pátek 27. dubna.

„Z mého pohledu jde především o to dát najevo, že je pro nás transatlantické spojenectví důležité, i když mezi námi existují názorové rozdíly,“ řekla ve čtvrtek třiašedesátiletá politička.

„Máme dobu, v níž existují rozdíly, a o těch budeme samozřejmě také mluvit“ podotkla. Znovu se tak dotkla toho, co nyní Berlín a Washington rozděluje. Konkrétně jde třeba o americká cla na ocel a hliník. Evropská unie, jíž je Německo součástí, má prozatím od USA dočasnou výjimku, ta ale skončí 1. května. EU chce proto spor o cla, která Trump prosazuje, co nejrychleji vyřešit.

O tom, jak Trumpovi zdůraznit evropský pohled, chce kancléřka jednat i s Macronem. „Ještě ve čtvrtek se budeme bavit o tom, jaké společné poselství můžeme (do USA) přivézt,“ poznamenal i Macron, který se má s Trumpem také brzy sejít.

Vedle sporných ekonomických otázek bude předmětem jednání Merkelové s Trumpem zřejmě také politika Západu vůči Rusku, nebo situace na východní Ukrajině a v Sýrii.

 

 

Zdroj: ČTK

Merkelová hodlá Trumpovi vysvětlit význam transatlantického spojenectví Foto: Drop of Light / Shutterstock: Německá kancléřka Angela Merkelová

reklama

Další články

  1. Kuba má nového prezidenta, je jím Díaz-Canel

    Společnost ·

    Novým prezidentem Kuby se stal Miguel Díaz-Canel. Oznámil to předseda kubánského parlamentu, podle něhož dosavadní viceprezident dostal 603 hlasů ze 604 možných. Sedma…

  2. USA ujistily Rusko, že nechystají další sankce

    Společnost ·

    Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dopisem sdělila ruskému velvyslanectví ve Spojených státech, že Washington se v dohledné době nechystá uvalit na Ru…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.