Merkelová: EU by měla jednat i o zastavení rozhovorů s Tureckem

Summit EU by se podle německé kancléřky Angely Merkelové (CDU) měl v říjnu zabývat vztahy s Tureckem, včetně možnosti pozastavit nebo ukončit vyjednávání o vstupu této země do Evropské unie. Merkelová to dnes řekla v projevu před Spolkovým sněmem, který zasedá naposledy před parlamentními volbami 24. září.

"Turecko stále více opouští cestu právního státu," poznamenala Merkelová, která to považuje za znepokojující. Slíbila, že ona i vláda udělají vše pro to, aby Ankara propustila podle ní bezdůvodně zadržované německé občany. Vývoj v Turecku vede k úvahám o novém uspořádání vztahů s touto zemí, uvedla také. Navrhne proto, aby se tématu v říjnu věnovala Evropská rada, tedy summit EU.

"Budu se zasazovat o to, abychom postupovali rozhodně a abychom postupovali společně s našimi evropskými partnery," uvedla také šéfka německé vlády. Kdyby se evropské země o svém postupu před očima tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana hádaly, oslabilo by je to, míní. Zároveň poznamenala, že není možné zapomínat na mnoho občanů Turecka, kteří nepatří do Erdoganova tábora.

Vztahy s Tureckem byly i předmětem nedělní televizní debaty mezi Merkelovou a jejím vyzyvatelem v boji o post na čele německé vlády Martinem Schulzem (SPD). Schulz se v diskusi vyslovil pro ukončení vyjednávání o vstupu Turecka do unie. Merkelová poznamenala, že si vstup Turecka do EU nikdy nepřála, a uvedla, že pro zastavení rozhovorů je nejprve potřeba shoda všech unijních členů.

Vztahy Německa, kde žije několikamilionová turecká menšina, a Turecka jsou už od loňska velmi napjaté. V poslední době k jejich dalšímu zhoršení přispělo i zadržení několika německých občanů v Turecku.

 

Zdroj: ČTK

Merkelová: EU by měla jednat i o zastavení rozhovorů s Tureckem Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. KFC v Číně testuje systém Zaplať úsměvem

  Byznys ·

  Návštěvníci restaurace rychlého občerstvení KFC v městě Chang-čou mohou za jídlo zaplatit úsměvem. Systém nazvaný Smile to pay (Zaplať úsměvem), rozeznávající obličeje…

 2. Počet ohrožených evropských bank loni vzrostl

  Byznys ·

  Počet vážně ohrožených evropských bank v loňském roce výrazně stoupl navzdory rozsáhlým snahám o posílení finanční rovnováhy a zvýšení zisků. Vyplývá to podle listu Fi…

 3. Islám patří podle Merkelové k Německu

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) uvedla, že islám patří k Německu. Čtyři miliony muslimů pak mají vliv na úspěšnost spolkové republiky. Merkelová to v neděli u…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.