Merkelová žádá od Putina vysvětlení vztahů Ruska a Ukrajiny

Německá kancléřka Angela Merkelová hodlá od ruského prezidenta Vladimira Putina získat vysvětlení role Moskvy při rozhodnutí Ukrajiny zastavit sbližování s Evropskou unií. Merkelová řekla, že při nejbližší příležitosti hodlá v besedě s Putinem toto téma otevřít.

Ukrajinská vláda ve čtvrtek oznámila, že pozastavuje přípravu k uzavření asociační smlouvy s EU, která měla být podepsána příští týden v litevském Vilniusu. Krok kabinetu premiéra Mykoly Azarova vyvolal šok a protesty ukrajinské opozice a zklamání a údiv unijních špiček. Podle ukrajinských médií rozhodnutí vyvolal nátlak Kremlu, který Ukrajině pohrozil výrazným omezením vzájemných obchodních vztahů.

Merkelová dnes v projevu popřela obavy Moskvy, že by projekt Východního partnerství, tedy spolupráce EU s postsovětskými zeměmi, byl namířen proti Rusku. Brusel podle kancléřky usiluje o posílení styků s těmito státy, ale nechce se vrátit k dřívější konfrontaci.

Podle dnešních zpráv ukrajinských médií hovořil o evropské integraci v pátek s prezidentem Viktorem Janukovyčem americký viceprezident Joe Biden. V telefonické rozmluvě vyjádřil rozčarování americké vlády nad krokem kyjevského kabinetu a varoval, že Ukrajina může ztratit strategickou příležitost k posílení demokracie a k dosažení ekonomického rozkvětu.

V pátek bylo ve Washingtonu oznámeno, že ministr zahraničí USA John Kerry nepřijede počátkem prosince do Kyjeva na ministerskou konferenci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Důvodem je údajně pracovní zaneprázdněnost. Kerry se měl podle dnešní informace agentury Unian v Kyjevě sejít s prezidentem Janukovyčem. Média spekulují, že zrušení návštěvy je projevem nesouhlasu s prezidentovým postojem ke sbližování s Evropskou unií.

Zdroj: ČTK

Merkelová žádá od Putina vysvětlení vztahů Ruska a Ukrajiny Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Google představil předplacenou platební kartu

    Tech ·

    Americká internetová společnost Google představila vlastní předplacenou debetní kartu, která umožní zákazníkům nakupovat v obchodech a vybírat hotovost z bankomatů…

  2. NKÚ se od ledna zapojí do vládních schůzí

    Společnost ·

    Kabinet dnes schválil změnu svého jednacího řádu, která má více zapojit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) do projednávání jeho kontrolních závěrů na vládních schůzíc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.