Merkelová a Porošenko vyzvali Putina, aby přiměl separatisty k respektování příměří

Německá kancléřka Angela Merkelová a ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondělí večer vyzvali v telefonické konferenci ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přiměl proruské separatisty na východě Ukrajiny respektovat příměří dojednané minulý týden v Minsku. Informoval o tom dnes mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

Podle jeho slov se Merkelová s Porošenkem a Putinem dohodla i na konkrétních krocích, které by měly umožnit pozorovatelské misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) sledovat situaci kolem města Debalceve, kde pokračují tvrdé boje. Podrobnosti o těchto krocích ale mluvčí neřekl. Povstalci zahraniční pozorovatele do města odmítají pustit.

Seibert též uvedl, že dnes by na východní Ukrajině mělo začít oboustranné stahování těžkých zbraní, jak bylo v Minsku také dojednáno. Na odsun výzbroje do vzdálenosti 50 až 140 kilometrů - podle druhu zbraní - mají strany dva týdny.

Nicméně pokud jde o Debalceve, vůdce doněckých povstalců Denis Pušilin dnes agentuře Reuters zopakoval, že vzbouřenci boj o město nezastaví, protože na to „nemají morální právo“. Tvrdil zároveň, že jsou nuceni reagovat na palbu ukrajinských jednotek.

„"Musíme palbu opětovat, pracovat na zničení palebných pozic nepřítele,“ řekl Pušilin. Podle něj jsou ovšem separatisté připraveni kdykoli začít se stahováním těžkých zbraní. „Máme všechno připravené k oboustrannému odsunu. Nebudeme nic dělat jednostranně,“ zdůraznil.

 

Zdroj: ČTK

Merkelová a Porošenko vyzvali Putina, aby přiměl separatisty k respektování příměří Foto: ČTK: Německá kancléřka Angela Merkelová a ukrajinský prezident Petro Porošenko

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.