Módnímu domu Prada klesl kvůli Číně čistý zisk o 44 procent

  Módnímu domu Prada se snížil v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 44 procent na 58,7 milionu eur (1,6 miliardy korun). Podle italské firmy se tak stalo kvůli slabému prodeji v Asii, především pak v Číně. 

Provozní zisk se snížil o 42 procent na 90,7 milionu eur. Tržby se však za tři měsíce do konce dubna zvýšily o 6,5 procenta na 828,2 milionu eur. Přispělo k tomu slabší euro. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů se tržby naopak snížily o 5,4 procenta. V oblasti Asie a Tichomoří pak tržby firmy klesly o 17 procent kvůli snížení výdajů v Číně, která se potýká s prudkým zpomalením ekonomického růstu. Oblast Asie a Tichomoří je největším trhem firmy.

Prada již kvůli obtížným podmínkám na trhu zbrzdila plánovanou expanzi svých obchodů. Nyní dodala, že se rozhodla ještě více snížit počet plánovaných otevření obchodů na 24 až 26 z původních 30.

Oslabení v Číně dělá starosti i dalším velkým firmám. Čína bývala v posledních letech hlavním pohonem růstu luxusního sektoru. Finanční ředitel Prady Donatello Galli uvedl, že firma čeká oživení v Číně v druhé polovině letošního roku, napsala agentura Reuters.

Firmu v roce 1913 založil Mario Prada, původně jako podnik na prodej kabelek, zavazadel a stříbrného nádobí pro evropskou elitu. Dnes patří Prada mezi přední světové výrobce luxusního zboží, jako jsou kabelky, obuv, kožené zboží, oděvy a doplňky. Kromě hlavní značky Prada jí patří i značky Miu Miu, Church's a Car Shoe.

 

Zdroj: ČTK

Módnímu domu Prada klesl kvůli Číně čistý zisk o 44 procent Foto: August_0802 / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.