McDonald's se vzdává kontroly nad svými aktivitami v Číně

Americký řetězec rychlého stravování McDonald's prodá většinový podíl ve svých podnikatelských aktivitách v Číně a Hongkongu. Většinový podíl těchto aktivit bude držet čínský konglomerát CITIC, menší část také odkoupí americká skupina Carlyle Group. Hodnota dohody činí podle McDonald's 2,1 miliardy dolarů (53,8 miliardy Kč). Firma loni v březnu oznámila, že své asijské aktivity zreorganizuje a najde pro ně partnery, kteří budou její restaurace vlastnit v rámci franšízových smluv.

CITIC bude mít po transakci v restauracích značky McDonald's podíl 52 procent a Carlyle 28 procent, zbylých 20 procent si americký řetězec ponechá. Dnešní dohoda završuje několikaměsíční jednání mezi řetězcem, několika čínskými uchazeči a řadou investičních firem. Cílem dohody je zajistit v Číně přechod řetězce na kapitálově méně náročný model. Podle americké televize CNN zákazníci v Číně uvidí rozdíl už brzy. Inovace nabídky a digitální technologie patří mezi priority nového čínského investora, uvedl McDonald's. V příštích pěti letech také chtějí otevřít více než 1500 nových restaurací v Číně a Hongkongu.

McDonald's chtěl původně získat z prodeje až tři miliardy dolarů, později se ale rozhodl, že si ponechá menšinový podíl, řekly informované zdroje agentuře Reuters.

Restrukturalizaci čínské divize uskutečňuje i konkurenční společnost Yum Brands, která vlastní například restaurace KFC. Obě americké firmy čelí na čínském trhu rostoucí domácí konkurenci a potřebují si vylepšit image po skandálech se závadnými potravinami z minulých let.

McDonald's je největším řetězcem restaurací s rychlým občerstvením na světě. Má více než 36.000 provozoven ve více než stovce zemí včetně České republiky.

 

 

Zdroj: ČTK, CNN, Zet

 

 

McDonald's se vzdává kontroly nad svými aktivitami v Číně Foto: 2p2play / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.