Mayová seznámí Junckera s návrhy Londýna ohledně řešení brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová by dnes měla v Bruselu zástupce Evropské unie seznámit s definitivními návrhy Londýna na řešení tři klíčových otázek první fáze jednání o britském odchodu z EU. Její pracovní oběd s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem by se mohl stát zásadním momentem ve vlekoucích se jednáních mezi britskou vládou a sedmadvaceti ostatními státy unie.

Ty žádají alespoň rámec dohody o způsobu vyrovnání britských finančních závazků vůči unii, zajištění práv občanů EU po brexitu a režimu na irské hranici.

Teprve až bude v těchto otázkách dosaženo "dostatečného pokroku", chtějí dát země zelenou vyjednávání o budoucí podobě vzájemných vztahů, včetně obchodních otázek klíčových pro Brity.

Řada jednacích kol ale takový posun nepřinesla. Předseda unijních summitů Donald Tusk tak před deseti dny Mayovou varoval. Tusk, se kterým se premiérka dnes také setkává, upozornil, že pokud do dneška Londýn nepřijde s dostatečně propracovanými a přijatelnými návrhy, nebudou moci unijní země ani na prosincovém summitu v polovině prosince rozhodnout o začátku druhé fáze vyjednávání.

Rozhovory o britském odchodu z EU by tak definitivně nabraly nebezpečný skluz. Země unii opustí na konci března 2019, ať už s "polštářem" dohod a domluvených přechodných období nebo natvrdo bez něj.

Intenzivní vyjednávání posledních dní přinesla zřejmě výsledek, diplomaté nyní možnost prosincového posunu k druhé fázi jednání odhadují s "opatrným optimismem" tak na 80 procent. Podle mluvčího britské vlády budou dnešní bruselská jednání "významnou zastávkou na cestě ke klíčovému prosincovému summitu".

Pokud rozhovory Mayové a Junckera dopadnou uspokojivě, není vyloučeno, že Juncker sám či hlavní vyjednavač EU27 Michel Barnier takový dostatečný pokrok oznámí veřejně. Ve středu poté Evropská komise věc probere a sdělí, zda summitu EU27 15. prosince doporučí posun vyjednávání do oné druhé fáze.

 

Zdroj: ČTK

Mayová seznámí Junckera s návrhy Londýna ohledně řešení brexitu Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Americký Senát schválil Trumpovu daňovou reformu

    Společnost ·

    Americký Senát dnes schválil daňovou reformu, kterou prosazuje prezident Donald Trump a která snižuje daňové zatížení podniků i fyzických osob. Jde o největší změny v …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.