Mayová rezignovat nehodlá. Ve vládě ji podpoří severoirská DUP

Konzervativní strana vytvoří vládu, jež Velkou Británii poskytne jistotu, kterou země potřebuje víc než kdy jindy. Po setkání s královnou Alžbětou II. v Buckinghamském paláci to dnes uvedla premiérka Theresa Mayová. Nová vláda podle ní Británii provede brexitem. Podle BBC premiérka ze své funkce odstoupit nehodlá. Stanice Sky News uvádí, že vládu konzervativců, která nebude mít po čtvrtečních volbách potřebnou většinu, podpoří severoirská Demokratická unionistická strana (DUP).

Mayová je podle britských médií přesvědčena, že se jí podaří sestavit vládu, navzdory tomu, že se její Konzervativní straně nepodařilo udržet v Dolní sněmovně absolutní většinu. 

Jistotu může podle premiérky Británii v současné situaci dát jen její Konzervativní strana a severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), se kterou chce Mayová spolupracovat po čtvrtečních parlamentních volbách. Konzervativci mají podle dosavadních výsledků 318 mandátů. Nyní je rozděleno 649 z 650 křesel.

Podle Sky News severoirská strana DUP nechce s konzervativci vytvořit formální koalici. Bude tak s největší pravděpodobností chtít podporovat menšinový konzervativní kabinet. Mluvčí strany uvedla, že se ke zprávám o dohodě na podpoře vlády konzervativců nebude vyjadřovat. Podle dosavadních výsledků voleb by konzervativci a DUP v parlamentu disponovali 328 křesly. Většinu představuje 326 mandátů.

Předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn dnes již několikrát vyzval Mayovou, aby rezignovala, a naznačil, že je jeho strana ochotna vytvořit menšinovou vládu. Podle BBC premiérka ze své funkce odstoupit nehodlá.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Mayová rezignovat nehodlá. Ve vládě ji podpoří severoirská DUP Foto: Theresa MAYOVÁ; Zdroj: Drop of Light / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Libra se po volbách propadla o dvě procenta

    Byznys ·

    Britská libra se v reakci na překvapivě slabý výsledek konzervativců v předčasných parlamentních volbách propadla vůči dolaru až o dvě procenta na nejnižší úroveň od d…

  2. Pravidla agenturního zaměstnávání se zpřísní

    Byznys ·

    Senát schválil zpřísnění pravidel agenturního zaměstnávání. Agentury budou muset zaplatit půlmilionovou kauci, pokud budou chtít nabízet své služby. Počítá s tím novel…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.