Mayová rezignovat nehodlá, chce se postarat o úspěšný brexit

Britská předsedkyně vlády Theresa Mayová při své středeční cestě do Číny informovala o tom, že nehodlá rezignovat. Po tom přitom volají její někteří kritici. Britská premiérka zdůraznila, že chce pro Británii zajistit úspěšné vystoupení z EU, neboli brexit. Ruku v ruce s tím hodlá reformovat domácí politiku. Informace přinesla agentura Reuters. Mayová ve středu zahajuje svou třídenní návštěvu Číny, při které se mimo jiné setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Především se zaměří na obchodní spolupráci mezi oběma zeměmi. 

V uplynulých dnech se Mayová stala terčem kritiky z řad některých členů její Konzervativní strany. Euroskeptici ji viní z připravování umírněného brexitu, zatímco proevropští politici tvrdí, že ohrožuje britskou ekonomiku. Podle dalších kritiků je její domácí politika nedůsledná.

„Už jsem vám dříve řekla, že se nevzdávám. Mám tady dlouhodobé závazky,“ uvedla Mayová v rozhovoru s novináři na palubě letadla při své cestě do Číny. „Závazky se týkají dohody o brexitu a toho, abychom zajistili, že budeme mít kontrolu nad našimi penězi, zákony a hranicemi a také, že budeme moci uzavírat obchodní dohody se zbytkem světa. Rovněž se to týká domácí politiky,“ dodala.

Hlavním cílem při premiérčině návštěvě Číny podle agentury Reuters bude zajistit Británii lepší přístup k čínskému trhu a časem také dohodu o volném obchodu.

Britští konzervativní zákonodárci podle tisku napsali už několik dopisů, v nichž oznámili, že k premiérce nemají důvěru, což vyústilo v spekulace o jejím možném odstoupení. Komise, která dopisy obdržela, neuvedla jejich počet.

Budoucnost Mayové ve funkci premiérky začala být předmětem spekulací už loni poté, co riskovala a vyhlásila volby s cílem posílit mandát své strany, ale následně konzervativci přišli o většinu v parlamentu.

Mayová loni v Japonsku při návštěvě, na níž se, podobně jako tomu bude v Číně, věnovala obchodním vztahům, řekla, že se nevzdá a bude usilovat o post premiérky ve volbách v roce 2022.

 

 

Zdroj: ČTK

Mayová rezignovat nehodlá, chce se postarat o úspěšný brexit Foto: Charlie Bard / Shutterstock.com: Britská premiérka Theresa Mayová

reklama

Další články

  1. Facebook zakáže reklamy podporující kryptoměny

    Byznys ·

    Sociální síť Facebook se staví proti kryptoměnám a zakáže s nimi spojené reklamy a finanční produkty, které je podporují. Informaci uvedl ředitel pro produktový manage…

  2. Spojené státy neuvalí nové sankce proti Rusku

    Společnost ·

    Administrativa americké hlavy státu Donalda Trumpa Kongresu uvedla, že neuvalí nové sankce proti Rusku. Loňský zákon o sankcích proti Rusku podle amerického ministerst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.