Mayová odmítá brexitové kompromisy, které nejsou v národním zájmu

Theresa Mayová při jednáních o odchodu své země z Evropské unie odmítá činit ústupky ze svého brexitového plánu, které by nebyly v národním zájmu. Britská premiérka to uvedla v příspěvku zveřejněném v dnešním vydání listu The Sunday Telegraph. Hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier v rozhovoru poskytnutém německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung řekl, že rozhovory se musí uzavřít nejpozději do poloviny listopadu. Dosud se přitom hovořilo o uzavření dohody do summitu EU 18. října.

"Neučiníme kompromisy v plánu z Chequers, které nejsou v národním zájmu," napsala premiérka v příspěvku s odkazem na vládní brexitový plán dojednaný počátkem července ve venkovském sídle britských premiérů. Zároveň upozornila, že se nepodvolí hlasům, které požadují druhé referendum, v němž by se hlasovalo o dohodě dojednané s Bruselem. Podle ní by to totiž byla "hrubá zrada naší demokracie".

Londýn a Brusel jednají o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie, k němuž by mělo dojít 29. března příštího roku. Rozhovory v nadcházejících měsících budou podle Mayové "rozhodující pro budoucnost naší země".

Od vytvoření plánu z Chequers, po kterém v britské vládě následovala rezignace dvou klíčových zastánců brexitu, ministra pro brexit Davida Davise a ministra zahraničí Borise Johnsona, se podle Mayové podařilo v jednáních dosáhnout "opravdového pokroku". "Chceme dosáhnout dobré dohody a věříme, že jí můžeme dosáhnout," uvedla premiérka, která už dříve několikrát připustila, že jednání s Bruselem může skončit i bez dohody.

Barnier v rozhovoru s listem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) odmítl, že by se o konečné dohodě s Londýnem mohlo jednat i po brexitu na konci března příštího roku. "Nepotřebujeme více času, potřebuje politická rozhodnutí," zdůraznil.

Rozhovory se podle Barniera musí uzavřít do poloviny listopadu. Následně bude možné svolat mimořádný summit EU. Dosud přitom vyjednavači hovořili o tom, že se dohody mezi Británií a EU musí dosáhnout do řádného summitu EU v polovině října. Barnier v rozhoru poskytnutém FAZ také vyzval, aby evropské podniky urychlily své přípravy na brexit - ať už bude s dohodou, nebo bez ní.

 

Zdroj: ČTK

Mayová odmítá brexitové kompromisy, které nejsou v národním zájmu Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Samořízený vůz Applu měl při testech nehodu

  Tech ·

  Samořízený vůz Applu měl v Kalifornii nehodu. Vyplývá to z podkladů, které firma poskytla tamní vládní agentuře pro motorová vozidla (DMV). Technologická společnost tí…

 2. Některé firmy se věnují GDPR, aniž by musely

  Byznys ·

  Některé společnosti vyžadují podle Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) nadbytečně po klientech souhlas se zpracováním osobních údajů kvůli službám, jež poskytují n…

 3. Coca-Cola kupuje kavárny Costa Coffee

  Byznys ·

  Americký nápojový gigant Coca-Cola se dohodl na převzetí britského řetězce kaváren Costa za 3,9 miliardy liber (zhruba 112 miliard Kč). Costa je podle agentury Reuters…

 4. Česká ekonomika zpomalila růst na 2,4 procenta

  Byznys ·

  Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,4 procenta ze 4,2 procenta v prvním čtvrtletí. Mezičtvrtletně ale hrubý domácí produkt zrychlil růst …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.