Mayová nepodpoří dohodu o odchodu z EU, pokud nebude jasný budoucí vztah s unií

Britská předsedkyně vlády Theresa Mayová minulý týden varovala unijní vůdce před tím, že britský parlament neschválí dohodu o odchodu Británie z EU. Stane se tak v případě, že nebude jasné, jak bude budoucí vztah mezi Evropskou unií a Británií vypadat. Mayová to v pondělí oznámila na půdě britského parlamentu. Informaci zveřejnila agentura Reuters. Britští poslanci by měli o podmínkách brexitu hlasovat na podzim.

"Varovala jsem vůdce EU, že si nemyslím, že tento parlament na podzim schválí dohodu o odchodu (z Evropské unie), jestliže nebudeme mít jasno o našich budoucích vztazích," prohlásila britská premiérka.

Británie má opustit EU na konci března příštího roku, ale do října musí být vyjednána dohoda o jejím odchodu, aby ji parlamenty unijních členských zemí stihly ratifikovat. Jak nedávno uvedl unijní vyjednávač pro brexit Michel Barnier, jednání mezi Británií a Evropskou komisí o brexitu v některých oblastech pokročila, neshody ale stále přetrvávají například ohledně režimu na hranici mezi Irskem, které je členem Evropské unie, a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Vlády v Londýně ani v Dublinu si nepřejí návrat přísných hraničních kontrol.

Britská ministerská předsedkyně již dříve uvedla, že její země musí opustit celní unii s EU, aby mohla uzavírat vlastní obchodní dohody se zahraničím. Podle britských médií je ale vláda v názorech na budoucí celní uspořádání rozdělena. Někteří ministři se totiž domnívají, že by se Británie měla pokusit o setrvání v celní unii, pokud technologie potřebná pro kontrolu hranic Severního Irska s Irskem nebude do roku 2021 připravena.

Mayová v pondělí zopakovala, že chce, aby budoucí vztahy Británie s EU týkající se cel fungovaly od konce roku 2020. Žádný záložní plán související s hranicí, tedy, že by Severní Irsko zůstalo součástí celní unie a jednotného trhu, by tak nebyl potřeba. "Chtěla bych velmi jasně říci, že děláme vše pro to, abychom zajistili, že do konce prosince 2020 budou naše budoucí celní vztahy vyřešeny a budou fungovat," řekla premiérka zákonodárcům.

 

 

Zdroj: ČTK

Mayová nepodpoří dohodu o odchodu z EU, pokud nebude jasný budoucí vztah s unií Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Britská premiérka Theresa Mayová

reklama

Další články

 1. Výše zisku z filmových pobídek klesá

  Byznys ·

  Český filmový průmysl v oblasti reklamy a zakázkové tvorby ztrácí konkurenceschopnost, uvedla na tiskové konferenci v Karlových Varech Asociace producentů v audiovizi.…

 2. Tématu Krym se schůze Trumpa s Putinem vyhne

  Společnost ·

  Krymská anexe nebude na pořadu témat summitu prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ve všem ostatním je prý ale ruský vůd…

 3. Ostrava testuje nanotechnologie v distribuci vody

  Tech ·

  Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) testuje použití nanotechnologií při distribuci pitné vody. Ve vodojemu v Ostravě-Hošťálkovicích byl nastříkán nátěr na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.