Mayová brzy prohlásí, že Británie chce zachovat s EU hluboký a zvláštní vztah

V zájmu Velké Británie je i po odchodu z Evropské unie zachovat se společenstvím hluboký a zvláštní vztah. Říct to má v rámci svého projevu 22. září ve Florencii britská premiérka Theresa Mayová. Informaci ve středu uvedl mluvčí Mayové.

„Šéfka kabinetu chtěla promluvit o budoucím vztahu Británie s Evropou v jejím historickém srdci,“ sdělil mluvčí Mayové. „Zdůrazní přání vlády po hlubokém a zvláštním partnerství s Evropskou unií poté, co Británie opustí EU,“ dodal.

Británie má odejít z EU v březnu 2019. Zástupci EU i členských států chtějí napřed dohodnout podmínky takzvaného brexitu, Londýn by ale rád souběžně vyjednával i o podobě nových vztahů.

Mayová si pro proslov na toto téma vybrala severoitalskou Florencii záměrně. Město bylo kolébkou renesance a zároveň centrem mezinárodního obchodu a bankovnictví. To podle agentury Reuters ladí s představami Británie, která chce po brexitu rozvíjet s EU i zbytkem světa hlavně volný obchod.

„Británie měla napříč staletími hluboké kulturní a hospodářské vazby s Florencií - městem známým svou historickou obchodní silou,“ uvedl mluvčí Mayové. „Až Británie opustí EU, budeme tyto úzké vazby zachovávat. Jak premiérka mnohokrát řekla, opouštíme EU, nikoli Evropu,“ dodal podle agentury Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

Mayová brzy prohlásí, že Británie chce zachovat s EU hluboký a zvláštní vztah Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock: Britská premiérka Theresa Mayová

reklama

Další články

  1. Juncker vyzývá k větší jednotě EU

    Společnost ·

    Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker ve středu v Evropském parlamentu představil svou vizi budoucnosti Evropské unie. Ve zprávě o stavu společenství se vy…

  2. Sankce proti KLDR rozšíří i EU

    Společnost ·

    Evropská unie se připojí k nejnovějším sankcím namířeným proti Severní Koreji, jež v noci na úterý schválila Rada bezpečnosti OSN. V úterý o tom informovala před europ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.