Maxová: Podíl dětí z dětských domovů, kteří studují VŠ, se zvyšuje. Stále jich je ale málo

Procento dětí z dětských domovů, které studují vysokou školu, je pouze 1,3 %. Zjistil to specializovaný výzkum, který realizovala Nadace Terezy Maxové dětem v rámci projektu „ROZJEDU TO!“. Podle Maxové si sice situace zlepšila, stále je to ale velmi nízké číslo.

Do výzkumu, který vznikl ve spolupráci s agenturou Perfect Crowd a za podpory společnosti ŠKODA AUTO, se zapojilo 63 dětských domovů, v nichž je aktuálně umístěno 1880 dětí.  

Z celkového počtu dětí v oslovených domovech, které jsou ve věku primárního vzdělávání, téměř třetina dětí studuje speciální základní školy (28%). Zbylé dvě třetiny navštěvují klasickou základní školu. Z dětí, které jsou aktuálně ve fázi sekundárního vzdělávání, většina studuje učiliště (72%). 25% navštěvuje některou ze středních škol – jen 3% studují na gymnáziu. Těch, kteří studují buď vyšší odbornou školu, nebo vysokou školu jsou celkem 2%. Z toho vysokoškoláků je pak jen 1,3%. „Byli jsme rádi, že se ta procentuální částka zvýšila, dnes je to už 1,3 procent dětí, co se dostalo na vysokou školu, ale pořád je to hodně málo,“ řekla na rádiu Zet Tereza Maxová.

Mezi nejčastější problémy či bariéry, které dětem brání k dosažení vyššího vzdělání, patří pak z pohledu vedení dětských domovů: zanedbání péče původní rodinou, malá či žádná podpora v rodině, nižší sebevědomí a motivace, dále pak vrozená omezení (např. nízké IQ) či fakt, že není domovům v dostatečné míře zajištěna podpora doučování, psychologická podpora či kroužky, což vše má přímý vliv na formování dítěte a jeho motivaci.

Nadace Terezy Maxové pomáhá dětem z dětských domovů, kterým chce umožnit vyrůstat v rodině, už 20 let. Začínala s podporou Kojeneckého ústavu v Praze, dnes se zaměřuje i na podporu náhradních rodičů, matkám v azylových domech. „Hodně pozornosti věnujeme prevenci, protože se snažíme, aby se děti vůbec do dětských domovů a ústavů nedostávaly,“ dodala Maxová.

 

 

Celý rozhovor s Terezou Maxovou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Maxová: Podíl dětí z dětských domovů, kteří studují VŠ, se zvyšuje. Stále jich je ale málo Foto: Tereza MAXOVÁ s ředitelkou rádia Zet Vladimírou NEJEDLOU; Zdroj: Zet

reklama

Další články

 1. Travolta daroval své letadlo australskému muzeu

  Společnost ·

  Americký herec John Travolta se rozhodl darovat své letadlo Boeing 707 australskému muzeu. Coby pilot s ním nalétal tisíce kilometrů. Letoun však podle něj potřebuje o…

 2. BBC: KLDR odpálila třetí raketu ve třech týdnech

  Společnost ·

  Severní Korea odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service Jde o třetí úspěšný test během tří posledních týdnů. Podle poz…

 3. Macron přijme Putina ve Versailles

  Společnost ·

  Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes přijme hlavu ruského státu Vladimira Putina. Oba politici se setkají v paláci ve Versailles u příležitosti zahájení výstavy …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.