„Mateřství a podnikání? Nebuďte na sebe doma přísné,“ říká zakladatelka Českých bedýnek

Za vznikem firmy České bedýnky stojí silný příběh. Za ten získala i ocenění Český Goodwill. „Skočila jsem do toho...prostě jsem cítila v kostech, že to musím udělat,“ říká zakladatelka a majitelka firmy Eva Urbanová k začátkům svého podnikání. Své dřevěné bedýnky plní potravinami od vyhlášených českých výrobců. Jak se ale dá skloubit živnost s rolí matky? A co si odnesla z těžkých chvil? To prozradila Janu Mühlfeitovi v pořadu Myšlení první ligy.

Můžete popsat příběh Českých bedýnek? 

Vznik bedýnek je takové puzzle. Jedenáct let jsem pracovala ve farmacii, kde jsem denně poslouchala diabetiky, onkologické pacienty, alergiky. Pak se mi narodila dcerka. Poslední střípek pak byl hendikep mého otce. Já miluji vše české a sama jsem měla vytipované a pečlivě vyhledané výrobce kvalitních potravin. Byla to mravenčí práce. A přeci takové skvosty nedám do kartonu. A tak vznikly dárkové bedýnky. V lahůdkách i v postupech výroby bedýnek se vracím k tradicím. Žádná rychlovýroba.

Jaké silné stránky máte a využíváte při podnikatelské činnosti?

Celkem jsem pracovala ve čtyřech farmaceutických firmách. To byla lekce mého života. Učilo mě to samostatnosti, organizování seminářů a zbavilo strachu z mluvení. Jsem také urputná. Někdo mi to i zazlívá, že jedu jako tryskomyš. Já tím ale žiju. Do podnikání jsem skočila jak do vody a plavej. Ale blížily se mi 35. narozeniny a já jsem věděla, že když to neudělám teď, tak už nikdy.

Dokážete při práci nějak odpočívat?

Upřímně přiznám, že jsem to podcenila. Můj odpočinek byl i mezi kojením synka, protože jsem založila živnost a v prosinci mi doktorka oznámila nečekané těhotenství a pak starší matka, snížená imunita, prošlý sklad. Byla tam řada pádů. I mezi kojením jsem odpovídala klientům po nocích na maily. Moje rodina pak o mně měla strach. Až teď s odstupem můžu říct, že jsem ráda za krizi, kterou České bedýnky zažily před rokem. Minulé září se ucpal odpad v panelovém domě a já jsem přišla úplně o vše. To, co jsem si budovala rok a půl, tak najednou nebylo. Najednou jsem viděla perspektivu toho svého rychlíku. Jsem ráda, že mi ta kalamita přišla do života, protože jsem se probrala.

Jaké z této těžké chvíle máte ponaučení?

Díky své urputnosti nevidím souvislosti. Skočila jsem do podnikání bez mentora, detailní analýzy cash flow, byznys plánu, vlastně bez zkušeností. Mnohdy jsem vydávala zbytečně moc energie na něco, co nepřinášelo zisk na účtu. Teď teprve zvolňuji a dělám si čas na sebe.

Zmínila jste, že máte dvě děti. Všechno v rámci Českých bedýnek děláte sama. Jak se dá s dětmi podnikat?

Smekám před všemi podnikavými maminkami. První klíč je, nebýt na sebe přísná. Pokud cítíte, že jste nenaplněné a nejste typ, který chce být od rána do večera na pískovišti, tak nemůžete mít perfektně naklizeno a navařeno. Nebuďte superhrdinky. Když skončíte vyhořením nebo na kapačkách, tak to není ta cesta.

Článek obsahuje pouze některé části rozhovoru s Evou Urbanovou. Celý záznam si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet, YR News

„Mateřství a podnikání? Nebuďte na sebe doma přísné,“ říká zakladatelka Českých bedýnek Foto: Facebook/České bedýnky

reklama

Další články

1. Toyota investuje do Uberu stovky milionů dolarů

Byznys ·

Japonská automobilka Toyota investuje 500 milionů dolarů (11 miliard korun) do provozovatele alternativní taxislužby Uber Technologies. Investice je součástí plánu na …

2. Ďábelsky dobrá uzenina z libereckého kraje

Komerční sdělení ·

Liberecký kraj s malebnou krajinou proslul především bižuterií a sklářstvím. Najdeme zde také řadu architektonických památek, jako je unikátní dřevěný kostelík sv. Mik…

3. Čína by mohla zrušit politiku jednoho dítěte

Společnost ·

Čína směřuje podle všeho k úplnému zrušení omezení porodnosti. Vyplývá to z připravovaného nového občanského zákoníku, který má schválit tamější parlament v roce 2020 …

4. Apple představí tři nové iPhony

Tech ·

Americká společnost Apple se chystá v brzké době uvést na trh tři nové telefony. Přístroje budou mít bezrámečkový design a lišit se budou cenou, vlastnostmi i rozměry.…

5. Trump odmítl ocenit zesnulého senátora McCaina

Společnost ·

Americký prezident Donald Trump se postavil proti ocenění života a působení zesnulého republikánského senátora Johna McCaina v oficiálním prohlášení Bílého domu. Infor…

6. Keňa chce těžit z módy avokáda v Evropě

Společnost ·

Módní tousty či dortíčky z avokáda jsou velmi populární mezi mladými Evropany, kteří jsou ochotni zaplatit desítky eur, aby si na nich mohli pochutnat. Keňa chce využí…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.