Maroko zablokovalo otevření obchodu IKEA. Důvodem mohly být diplomatické spory se Švédskem

Marocká vláda v úterý na poslední chvíli zablokovala otevření prvního obchodu švédského výrobce nábytku IKEA v zemi. Podle marockých úřadů bylo otevření obchodu zastaveno kvůli tomu, že stavba postrádá správná povolení. Některá zahraniční média ovšem uvádějí, že Maroko ve skutečnosti bojkotuje společnost IKEA kvůli tomu, že Švédsko podporuje nezávislost Západní Sahary. Ta je pod kontrolou Maroka od roku 1975.

Firma IKEA, která byla založena ve Švédsku roku 1943 Ingvarem Kampradem, strávila budováním rozlehlého obchodu u největšího marockého města Casablanca několik měsíců. Obchod měl být slavnostně otevřen v úterý.

Marocké ministerstvo vnitra ale v úterý ráno vydalo prohlášení, že stavba postrádá nezbytná povolení.

Internetový portál Le 360, který je podle NBC News známý vazbami na marocký královský palác, oznámil, že rozhodnutí bylo spojeno se švédskou podporou nezávislosti Západní Sahary. Tuto bývalou španělskou kolonii ovládá Maroko od roku 1975. Rozhodnutí ohledně obchodu IKEA bylo podle Le 360 učiněno po mimořádném zasedání kabinetu, kterému předsedal premiér Abdelilah Benkirane. 

 

Zdroj: NBC News, BBC

Maroko zablokovalo otevření obchodu IKEA. Důvodem mohly být diplomatické spory se Švédskem Foto: FotograFFF / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.