Manažer Trumpovy volební kampaně čelí obvinění ze spiknutí proti USA

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v pondělí obvinil bývalého manažera volební kampaně Donalda Trumpa Paula Manaforta z dvanácti závažných trestných činů. Mezi nimi figuruje spiknutí proti Spojeným státům, daňových úniků a praní špinavých peněz. Společně s ním byl obviněn rovněž Manafortův společník Rick Gates. Informaci přinesla americká média. Obvinění představuje první výsledkem šetření zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, jenž zkoumá možný vliv Ruska na loňskou prezidentskou kampaň v USA. O možném vlivu Ruska na americké volby nebyla řeč. 

Osmašedesátiletý Manafort byl loni od června do srpna šéfem volební kampaně Donalda Trumpa a Gates jeho zástupcem. Budoucí prezident Manaforta propustil po zprávách, že zřejmě dostával miliony dolarů za poradenské služby pro ukrajinskou proruskou Stranu regionů někdejšího prezidenta Viktora Janukovyče. Podle dřívějších zjištění médií Manafort navíc zřejmě už v roce 2005 vypracoval tajnou strategii, která měla ve prospěch ruského prezidenta Vladimira Putina ovlivnit politiku, obchody a zpravodajství v USA, Evropě a v bývalých sovětských republikách. Z objevených dokumentů vyplývá, že Manafort pracoval pro ruského miliardáře Olega Děripasku.

V pondělí byl Manafort obviněn z dvanácti trestných činů: klamání daňových a justičních úřadů, spiknutí proti státu, praní špinavých peněz, daňových úniků, působení ve prospěch cizího státu bez registrace a sedmi případů zatajování účtů v zahraničních bankách. Kromě Manaforta a Gatese bylo podle agentury Reuters vzneseno obvinění i proti dalšímu členovi Trumpova předvolebního štábu Georgi Papadopoulosovi. V pátek bylo oznámeno, že právník Papadopoulos se přiznal z obelhávání agentů FBI. Obviněn byl už počátkem října.

Obvinění proti Manafortovi se například zmiňuje o tom, že si spolu se svým společníkem Gatesem přišli přes své služby pro ukrajinské činitele na desítky milionů dolarů a že peníze od roku 2006 až nejméně do loňského roku prali přes řadu amerických i zahraničních společností.

Zločinné spiknutí obou mužů mělo trvat do letošního února. Manafort s Gatesem by podle agentury AP ještě v pondělí měli předstoupit před soud, kde bude obvinění formálně vzneseno. Má se tak stát v 18:30.

Gatesovo jméno je podle deníku The New York Times provázáno s Manafortovou firmou založenou na Kypru, přes kterou Manafort přijímal platby od obchodníků a politiků z východní Evropy. Další účty měl Manafort v karibském ostrovním státě Svatý Vincenc a Grenadiny a na Seychelách. Přes tajná konta v cizině prošlo podle obvinění 75 milionů dolarů (1,65 miliardy korun), přes 18 milionů se Manafortovi podařilo „ vyprat“.

Samotné volební kampaně Donalda Trumpa, kterou Manafort čtvrt roku řídil, se podle agentury AP obvinění nijak netýká. Trump v minulosti opakovaně jakoukoli spolupráci s Moskvou během volební kampaně odmítl.

K čerstvým obviněním svého bývalého spolupracovníka, který rovněž dlouho působil jako stratég Republikánské strany, se v pátek prezident vyjádřil na twitteru. „Promiňte, ale je to rok, co Paul Manafort pracoval v Trumpově kampani. Proč se nezaměřují na podfukářskou Hillary (Clintonovou) a demokraty?“ napsal prezident. V dřívějším tweetu poznamenal, že řeči o ruské stopě se vedou v době, kdy se republikáni snaží prosadit „historickou“ daňovou reformu. „Je to náhoda? NENÍ,“ napsal šéf Bílého domu.

 

 

Zdroj: ČTK

Manažer Trumpovy volební kampaně čelí obvinění ze spiknutí proti USA Foto: Albert H. Teich / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. Od hokeje k vaření

    Byznys ·

    22letý Martin Škoda je přes své mládí velmi uznávaným kuchařem. Opakovaně boduje na kuchařských Oscarech, přesněji řečeno Oscarech mezi kuchařkami. Jedná o prestižní s…

  2. Papež František vyzývá Evropu ke sjednocení

    Společnost ·

    Papež František vyzval Evropu, aby se sjednotila, pokud chce do budoucna zajistit prosperitu a spravedlivou společnost pro všechny. Podle něj je dnes politika spíše ko…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.